2. fejezet: Elektronikus levelezés
2.1 Az alapok
Az elektronikus posta vagy "e-mail", a te személyes kommunikációs csatornád a Hálózat világához.
Annak a több millió embernek szerte a világon, aki a Hálózatot használja, mind megvan a saját e-mail címe. Az egyre növekvô számú ún. "kapcsológép" ("gateway") napról napra mind több és több embert köt be a Hálózatba.
Az elektronikus posta alapelve hasonló a hagyományos postához. Leveleket tudsz küldeni az embereknek az e-mail címükre. Másrészt, ôk meg tudnak írni neked a te elektronikus postafiókodba. Elô tudsz fizetni magazinok és újságok elektronikus megfelelôire. Még elektronikus szemetet is kaphatsz postán ("junk mail").
Az elektronikus levelezésnek két határozott elônye van a hagyományossal szemben. A legnyilvánvalóbb a sebessége. Az üzeneted napok helyett órákon, perceken vagy akár másodperceken belül eljut a világ másik végébe (attól függôen, hogy hol "dobtad be" a leveled és milyen a kapcsolat minôsége az illetô hely és a címzett között). A másik elôny, hogy ha már elsajátítottad az alapokat, akkor képes leszel adatbázisokat és file archívumokat is használni e-mail útján. Errôl majd késôbb olvashatsz a 10. fejezetben, annál a résznél, ami a programok és az adatállományok levélben való letöltését ismerteti.
Az elektronikus levelezésnek a telefonnal szemben is vannak elônyei. Akkor küldheted el az üzenetedet, amikor az neked a legmegfelelôbb. A partnereid pedig akkor válaszolnak, amikor nekik a legjobb. Nincs többé telefonos üldözés. És, míg egy telefonhívás az ország vagy a világ másik végére pillanatok alatt óriási telefonszámlát eredményez, addig az elektronikus postával hatalmas tömegű levelezést lehet lebonyolítani néhány fillérért -- még akkor is, ha a címzett éppen a világ másik végén van.
Az e-mail a segélyszolgálatod is egyben -- a hálózati életmentô vonalad. A Hálózat idônként nagyon kiábrándító helynek tűnik! Bármilyen kitartóan próbálod, bármerre keresgélsz, egyszerűen nem vagy képes magtalálni a választ a problémádra. De, ha tudod, hogy hogyan használd az elektronikus levelezést, akkor a segítség gyakran csak néhány billentyű-leütésnyi távolságban van; egy e-mail üzenetben megkérheted a rendszerfelügyelôt vagy egy barátodat, hogy segítsen.
A leggyorsabb módja az elektronikus levelezéssel való ismerkedés megkezdésének az, hogy küldesz magadnak egy levelet. A legtöbb nyilvános hálózati ellátó rendszerében valójában több, különbözô típusú elektronikus posta is van, s bármelyikkel tudsz küldeni és fogadni is leveleket. Mi ezek közül a legegyszerűbbel fogjuk kezdeni, amit -- találóan -- úgy hívnak, hogy "mail", és azután majd megnézünk néhány más felületet kínáló levelezôprogramot is. A szolgáltató géped parancs üzemmódjában írd be, hogy:
mail username
ahol a "username" az a név, amit az elsô bejelentkezéskor kaptál. Most üsd le az Entert. A számítógép ezzel válaszol:
subject:
Ezt írd be:
proba
vagy bármi mást (de mielôtt elérnéd a képernyô szélét, be kell fejezned). Ismét üsd le az Entert.
A kurzor egy sorral lejjebb megy. Most elkezdheted beírni a tényleges üzenetet. Gépelj be egy mondatot, ez ismét csak bármi lehet. És ez az a pont, amikor az elsô Unix csapdába botlasz, ami idôrôl-idôre bosszantani fog késôbb is; le kell nyomnod az Entert, mielôtt a sor legvégére érnél. Akárcsak az írógépeknél, sok Unix programban sincs automatikus sortördelés funkció (bár egyes Unix szövegszerkesztôknél, mint például az emacs, van azért rá valami mód).
Ha készen vagy az üzenettel, nyomd meg az Entert. Most pedig üsd le a Ctrl/D billentyűt (a Control és a D gombot egyszerre). Ez az a Unix parancs, amivel megmondod a gépnek, hogy végeztél az írással és bezárhatja a "borítékot", majd elküldheti a levelet. (Azt is csinálhatod ehelyett, hogy egy üres sorban párszor leütöd az Entert, beírsz egy pontot a sor elejére és ismét megnyomod az Entert).
Ezzel már el is küldted az elsô e-mail üzenetedet. Mivel most magadnak írtál levelet és nem valaki másnak a Hálózaton, ezért a leveled már meg is érkezett, ahogy ezt egy pillanat múlva láthatod is.
Ha akarod, megírhattad volna az üzenetet a saját számítógépeden is és azután feltölthetted volna ebbe az elektronikus "borítékba". Van néhány jó ok erre a megoldásra, különösen hosszabb vagy bonyolult leveleknél. Az egyik az, hogy miután megnyomtad az Entert a mail programban a sorok végén, nem nagyon tudod többé javítani az esetleges hibákat abban a sorban (hacsak valami speciális paranccsal elô nem hívsz egy Unix szövegszerkesztôt). Továbbá, ha óradíj szerint kell fizetned a használatért, akkor egy elôre elkészített levél felküldése esetén pénzt tudsz megtakarítani. Fontos, hogy a levelet ASCII vagy text formátumban mentsd el. Ha olyan dokumentumot töltesz fel, amit egy speciális formázó parancsokat használó szövegszerkesztôvel írtál (ma már nagyon sok ilyen program van), akkor ennek érdekes eredménye lehet.
Amikor megkapod az elsô üres sort a "subject:" sor után, akkor töltsd fel a szövegedet ASCII protokollt használva. Vagy kivághatod és be is másolhatod a szöveget, ha a kommunikációs programod ezt lehetôvé teszi. Ha készen vagy, nyomd meg a Ctrl/D-t, mint az elôbb.
Most már van egy leveled, ami elolvasásra vár. Rendszerint, amikor bejelentkezel, a hálózati kapcsolatot biztosító gép közli veled, hogy van-e várakozó, új postád. A beérkezett levelek megnézéséhez egyszerűen írd be:
és nyomd le az Entert.
Ha a szolgáltató gép egy "mail" parancsot kap, ami után nincsen felhasználói név, akkor tudja, hogy te most a postafiókodat szeretnéd megnézni és nem levelet akarsz küldeni. A képernyôdön, egy szimpla Unix rendszer esetén, a következô jelenik meg:
--------------------------------------------------------------------------- Mail version SMI 4.0 Mon Apr 24 18:34:15 PDT 1989 Type ? for help. "/usr/spool/mail/adamg": 1 message 1 new 1 unread >N 1 adamg Sat Jan 15 20:04 12/290 proba ---------------------------------------------------------------------------Az elsô sort nyugodtan figyelmen kívül hagyhatjuk; ez számítógépül van és csak a rendszert üzemeltetôknek érdekes. Beüthetsz egy kérdôjelet és egy Entert, de amennyiben nem vagy járatos a Unixban, a megjelenô segítô szöveg nagy részének nem sok értelme lesz ezen a szinten még.
A második sor annak a directory-nak a neve, amelybe a szolgáltató gép a leveleidet teszi; ez szintén nem olyan dolog, ami egyelôre fontos lenne a számodra. A második sorból az is kiderül, hogy hány üzenet várakozik a postafiókodban, mennyi érkezett azóta, amióta utoljára belenéztél, és hányat nem olvastál még el.
A harmadik sor az, ami igazán érdekes -- ez megmondja, hogy kitôl jött a levél, mikor érkezett meg, hány sorból és betűbôl áll, és mi a témája. Az "N" azt jelenti, hogy ez egy új levél -- azután érkezett, miután utoljára belenéztél a postafiókodba. Nyomd meg az Entert. És íme: itt a saját leveled -- csak éppen ez sokkal hosszabb, mint amit te írtál!
--------------------------------------------------------------------------- Message 1: From adamg Jan 15 20:04:55 1994 Received: by eff.org id AA28949 (5.65c/IDA-1.4.4/pen-ident for adamg); Sat 15 Jan 1994 20:04:55 -0400 (ident-sender: adamg@eff.org) Date: Sat, 15 Jan 1994 21:34:55 -0400 From: Adam Gaffin <adamg> Message-Id: <199204270134.AA28949@eff.org> To: adamg Subject: proba Status: R Ez csak egy proba! ---------------------------------------------------------------------------Hűha! Mi ez a sok szemét? Ez a te leveled, csak egy kicsit fura postabélyegzô van rajta. Ahogyan a postahivatalok ráteszik a jelüket minden átmenô küldeményre, úgy működik a Hálózat postai szolgáltatása is. Csak ezt "fejrésznek" ("header") hívják és nem bélyegzônek. Minden számítógép, ami kezeli vagy továbbítja a postádat, ráteszi a jelét. Mivel sok üzenet egy sor rendszeren is átmegy, amíg megérkezik hozzád, gyakran fogsz olyan levelet kapni, aminek szinte végtelen hosszúságú fejrésze van. A header, egyebek mellett, pontosan megmondja, hogy az egyes gépek mikor fogadták és küldték tovább az üzenetet (sôt, még a helyi idô és a greenwich-i idô közti különbséget is -- ahogy ez a fenti 4. sor végébôl kiderül.)
Ha ez egy hosszú levél lenne, akkor csak sorjázna végig a képernyôdön -- hacsak a nyilvános szolgáltató gépedet üzemeltetô emberek be nem állították úgy, hogy megálljon minden 24. sor után. Az ilyen, megállni nem akaró levelek kezelésének egyik módja az lehet, hogy kihasználod a kommunikációs programod naplózó vagy szöveg-pufferelô funkcióját. Kapcsold ezt be, mielôtt beírnád annak a levélnek a sorszámát, amit látni szeretnél. Ilyenkor a számítógéped megkérdezi, hogy hogyan akarod nevezni azt a file-t, amit létre fog hozni. Miután megadtad a nevet, üsd le az Entert. Amikor a levél kiírása véget ért, kapcsold ki a szöveget eltároló funkciót. A levél másolata így már a saját gépeden van. Ezzel a módszerrel azután is elolvashatod az üzeneteket, miután lekapcsolódtál a Hálózatról (amivel pénzt lehet megspórolni, ha óradíj szerint kell fizetned) és megírhatod a választ offline.
De térjünk vissza. Most mi legyen? Válaszolhatsz a levélre, vagy törölheted, vagy elmentheted. A válaszoláshoz írj be egy kisbetűs "r"-t és üsd le az Entert. Valami ilyesmit fogsz látni:
To: adamg Subject: Re: probaFigyeld meg, hogy ezúttal nem kell beírnod a felhasználó nevét. A számítógép kiveszi ezt abból a levélbôl, amire válaszolsz és automatikusan megcímezi a leveled annak, aki azt küldte. A gép szintén magától beilleszt egy "subject" sort úgy, hogy egy "Re:" szócskát ad az eredeti levél témájához. Innentôl kezdve a dolog ugyanolyan, mint amikor egy új levelet írsz. De, tegyük fel, hogy meggondoltad magad és nem akarsz mégsem válaszolni. Hogyan tudsz kikeveredni ebbôl a levélbôl? Nyomd be a Ctrl/C gombot egyszer. Ezt kapod:
(Interrupt -- one more to kill letter)Ha még egyszer kiadod a Ctrl/C parancsot, ez a felirat eltűnik és visszajutsz a levelezôprogramod parancssorához.
Most, ha beírsz egy kis "d" betűt és lenyomod az Entert, akkor ezzel törlöd az eredeti levelet. Egy kis "q" beírásával kiléphetsz a mail programból és a postafiókból.
Ha úgy írod be a "q"-t, hogy elôtte nem ütsz "d"-t, akkor a leveled átkerül egy "mbox" nevű file-ba. Ez az a file, ahová minden elolvasott, de nem törölt levél jut. Ha a levelet továbbra is a postafiókodban szeretnéd hagyni, akkor egy kis "x"-et üss be és utána az Entert. Ezzel is ki tudsz lépni a mailbôl, de anélkül, hogy bármit változtatnál.
Az mbox file nagyon hasonlóan néz ki, mint a postafiókod. Ha hozzá akarsz férni, írd ezt be:
mail -f mbox
a szolgáltató géped parancssoránál és üsd le az Entert.
Kapsz egy ugyanolyan menüt, mint amit a postafiókodnál láttál, ahol újraolvashatod a régi leveleket, törölheted ôket, vagy válaszolhatsz rájuk. Ajánlatos idôrôl-idôre kiüríteni a postafiókodat és az mbox file-t is, például azért, hogy ne legyen bennük rendetlenség.
Van valami hátránya is az e-mailnek? Van néhány. Az egyik, hogy az emberek -- úgy tűnik -- könnyebben felkapják a vizet elektronikusan, mint személyesen vagy akár telefonon. Talán azért, mert olyan könnyű leütni az "r" gombot és válaszolni egy üzenetre, mielôtt megállnánk és elgondolkodnánk egy percig. Ezért vannak a "smiley"-k (lásd a 2.4 fejezetet)! Továbbá: még nincs online megfelelôje az átvételi elismervénynek; nagy az esélye, hogy az üzeneted eljut oda, ahová küldted, de nincs abszolút módszer rá, hogy ebben biztos legyél, hacsak nem kapsz egy választ az illetô személytôl.
Na, most már készen állsz, hogy más embereknek elektronikus leveleket küldjél a Hálózaton. Persze kellene valakinek a címe, ahová írni tudnál! Hogyan lehet ezt megtudni?
Sajnos, a legegyszerűbb módszert nem lehet valami elegánsnak nevezni: felhívod az illetôt telefonon, vagy írsz neki papíron egy levelet, és megkérdezed tôle. Az elektronikus határszélek úttörôi csak mostanában kezdik a telefonkönyvek megfelelôit létrehozni, és a jelenleg már létezôk még messze vannak attól, hogy teljesnek lehessen ôket tekinteni. (Azért késôbb, a 6. fejezetben megmutatjuk, hogy hogyan kell ezen címtárak közül néhányat használni.)
Elôbb-utóbb elkezded a levelezést az emberekkel, ami azt jelenti, hogy meg kell tanulnod, hogy hogyan címezz nekik leveleket. Nagyon fontos ezt megismerni, mert a legkisebb hiba -- például vesszôt írsz oda, ahová egy pontot kellett volna -- azt eredményezi, hogy kézbesítés nélkül visszakapod a leveled. Ebben az értelemben a Hálózati címek olyanok, mint a telefonszámok: egyetlen rossz számjegy és rossz helyre kapcsolnak. Szerencsére a legtöbb hálózati cím most már egy viszonylag könnyen megérthetô logikát követ.
Az elôbb magadnak küldtél egy üzenetet a saját felhasználói azonosítódat használva. Ez olyasmi volt, mint egy helyi hívás -- nem kellett a 06-ot vagy egy körzetszámot tárcsáznod. Ez a módszer minden olyan felhasználónál működik, akinek ugyanazon a gépen van azonosítója, mint neked.
Ha azonban ezen a rendszeren kívülre akarsz levelet küldeni, akkor a körzetszámok hálózati megfelelôjét kell használnod, amiket így hívnak: "domain". Egy tipikus hálózati cím valahogy így néz ki:
tomg@world.std.com
A "tomg" valakinek a felhasználói azonosítója, aki egy std.com nevű rendszeren (vagy internetül: domainban) van (a "@" jel utal a helyre). A nagy intézményekben gyakran egynél több számítógépet is rákötnek az Internetre; ebben az esetben ennek a bizonyos gépnek "world" a neve (hamarosan észreveszed majd, hogy az Internet gépek tulajdonosai, a hajósokhoz hasonlóan, mindig valamilyen nevet adnak a gépüknek).
A domain megadja az illetô e-mail rendszert üzemeltetô intézmény nevét és azt is, hogy ez milyen jellegű szervezet, vagy ha nem USA-beli, akkor azt, hogy melyik országban van. A nagyobb helyeken több gépet vagy levelezési átjárót is hozzákapcsolnak az Internethez, így gyakran látsz majd két részbôl álló domain nevet; és néha három vagy négy darabból álló területi neveket is.
Az amerikai címek általában az intézmény jellegére utaló toldalékkal fejezôdnek be, mint amilyen az ".edu", ami azt jelenti, hogy ez a gép egy egyetemen vagy fôiskolán van. A többi amerikai címvégzôdés többek közt:
.com üzleti jellegű vállakozások .org nonprofit szervezetek .gov és .mil kormányzati és katonai hivatalok .net nagy hálózati cégek és szervezetekA világ többi részén levô gépek rendszerint egy kétbetűs kódot használnak, ami az országukra utal. A legtöbbnek a jelentése kitalálható, mint például a ".ca" a kanadai rendszereknél, de van néhány, elsô ránézésre furcsa is köztük (legalábbis az amerikaiknak). A svájci gépek neve ".ch"-val, a dél-afrikaiaké ".za"-val végzôdik. Egyes helyek az USA-ban is ezt a nemzetközi szokást követik (ilyen például a nred.reading.ma.us).
Figyeld meg, hogy a fenti címek mind kisbetűsek. Ellentétben szinte minden más dologgal, aminek valami köze van a Unixhoz, a legtöbb hálózati levelezô rendszer nem törôdik a nagy- és kisbetűkkel, így általában nem kell aggódni az e-mail címek írásmódja miatt. Sajnos azért van néhány kivétel -- egyes nyilvános hálózati ellátók megengedik a nagybetűket a felhasználói nevekben. Ha bizonytalan vagy, kérdezd meg azt, akinek írni akarsz, vagy kérd meg, hogy elôbb ô küldjön neked levelet (emlékezz, hogy a feladó e-mail címe rendszerint megtalálható a levél fejrészében). A domain nevet, a "@" utáni részt a címzésben, soha nem kell nagybetűvel írni.
Ez az egész egy elég egyszerű rendszer, ami nagyon jól működik, kivéve, ahogy már mondtam, ha nem egészen pontosan adod meg a címet -- ez ugyanolyan, mint a telefon, ott is pontosan kell tárcsázni. Csak küldj egy levelet a tomg@unm.edu címre (ami a University of New Mexico gépét jelenti), amikor valójában a tomg@umn.edu (ez a University of Minnesota) címre akartál írni, és a leveled vagy visszajön kézbesítetlenül, vagy nem a megfelelô személyhez kerül.
Ha az üzenetedet visszadobja a rendszer, mert a címzett ismeretlen, akkor egy bizonyos MAILER-DAEMON nevű feladótól (ez valójában egy jóindulatú Unix program, ami azért van, hogy kezelje a levelezést) kapsz egy baljóslatú kinézetű levelet, egy rosszat sejtetô fejrésszel, ami után jön a saját leveled szövege. Néha a visszakapott levél fejrészének elsô néhány sorából ki tudod deríteni, hogy hol történt a baj. Azonkívül, hogy rosszul adtad meg a címet, az is lehet, hogy a te szolgáltatód rendszerében nincs rajta a címzett gép azon a térképen, amit az a többi szolgáltatóról fenntart. Vagy egy olyan másik hálózatra akartál levelet küldeni, mint például a Bitnet vagy a CompuServe, ahol speciális címzési szabályokat kell követni.
Néha a hiba okát kideríteni eléggé fárasztó lehet. De emlékezz a Hálózat elsô parancsolatára: Kérdezz! Küldj egy levelet a rendszergazdádnak és mellékeld az eredeti levél fejlécét. Talán ô tud segíteni a probléma kibogozásában.
Van egy bizonyos fajta címzés, ami esetleg különösen nagy gondot okoz a kiszolgáló gépednek. A Unix rendszereknél két módszer terjedt el a levelezés kezelésére. Az egyik ezek közül UUCP néven ismert, és kezdettôl fogva egy másfajta címzési rendszert használ, mint a Hálózat többi része. A legtöbb UUCP rendszer már áttért a szabványos hálózati címzési formára, de néhány tradícionális helyen még mindig az eredeti típusú címhez ragaszkodnak, amiben egy csomó felkiáltójel szokott lenni, mint például:
uunet!somesite!othersite!mybuddy
A gond az, hogy a legtöbb hálózati szolgáltatónál a felkiáltójelek (más néven "bangs") ma már valami más jelentést hordoznak azokban az elterjedt programokban vagy "shell"-ekben, amik a Unix gépek nagy részén futnak. Ez azt jelenti, hogy ha egy ilyen helyre címezel egy levelet (vagy akár csak válaszolsz egy olyanra, amit egy ilyen helyrôl kaptál) ez teljesen összezavarhatja szegény számítógépet és a leveledet egyáltalán nem kézbesíti. Ha ez történne, próbálj meg "backslash" jeleket tenni minden egyes felkiáltójel elé, így egy ilyen címet kapsz:
uunet\!somesite\!othersite\!mybuddy
Vegyük észre, hogy egy ilyen levélre a kis "r" beütésével nem lehet válaszolni -- ilyenkor egy hibaüzenet jöhet és kénytelen leszel egy teljesen új levelet készíteni.
Ha szeretnél ízelítôt kapni abból, hogy mi mindent lehet csinálni e-mail útján, küldj egy elektronikus levelet erre a címre:
president@whitehouse.gov
Fogalmazz meg néhány jókívánságot (vagy gorombaságot, ha ahhoz van inkább kedved). Add fel a levelet és néhány másodpercen vagy néhány órán belül (a szolgáltató géped Internet kapcsolatának minôségétôl függôen) kapsz egy választ, mely szerint az üzeneted megérkezett. Ha nem akarod rögtön a legmagasabb fórumnál kezdeni, akkor a leveled az alelnöknek is címezheted (vice-president@whitehouse.gov).
A "mail" program valójában egy nagyon sokat tudó szoftver és hálózati szabvány, legalábbis a Unix gépeken. De elég nehéz kiigazodni rajta -- beütheted ugyan a kérdôjelet, hogy kapj egy listát a parancsokról, de ez elég keveset segít, hacsak nem vagy már járatos a Unixban. Szerencsére van egy pár könnyebben használható levelezôprogram is.
2.2 Az Elm -- egy jobb eszköz
Az elm egy postafiók-kezelô és egy levélíró rendszer kombinációja, ami menüket használ arra, hogy segítsen eligazodni a postádban. A legtöbb Unix-alapú szolgáltató gépen elérhetô már online. A használatához gépeld be, hogy:
elm
és nyomd le az Entert. Kapsz egy listát a várakozó levelekrôl és egy menüt a kiadható parancsokról. Az egész valahogy így néz ki:
--------------------------------------------------------------------------- Mailbox is '/usr/spool/mail/adamg' with 38 messages [ELM 2.3 PL11] 1 Sep 1 Christopher Davis (13) here's another message. 2 Sep 1 Christopher Davis (91) This is a message from Eudora 3 Aug 31 Rita Marie Rouvali (161) First Internet Hunt !!! (fwd) 4 Aug 31 Peter Scott/Manage (69) New File <UK077> University of 5 Aug 30 Peter Scott/Manage (64) New File <DIR020> X.500 service 6 Aug 30 Peter Scott/Manage (39) New File <NET016> DATAPAC Infor 7 Aug 28 Peter Scott/Manage (67) Proposed Usenet group for HYTEL 8 Aug 28 Peter Scott/Manage (56) New File <DIR019> JANET Public 9 Aug 26 Helen Trillian Ros (15) Tuesday 10 Aug 26 Peter Scott/Manage (151) Update <CWK004> Oxford Univers You can use any of the following commands by pressing the first character; d)elete or u)ndelete mail, m)ail a message, r)eply or f)orward mail, q)uit To read a message, press <return>. j = move down, k = move up, ? = help ---------------------------------------------------------------------------Minden sor egy-egy levél beérkezésének dátumát, a küldôjének nevét, az üzenet sorainak számát és a levél témáját mutatja.
Ha VT100-as emulációt használsz, akkor felfelé és lefelé tudsz mozogni ebben a listában a kurzormozgató gombokkal. Egyébként csak írd be annak a levélnek a számát, amit olvasni vagy törölni szeretnél és nyomd meg az Entert.
Amikor elolvasol egy levelet, az megáll minden 24. sor után, ahelyett, hogy végigszaladna a képernyôn. Üsd le a szóköz billentyűt a következô oldal olvasásához. Beírhatsz egy kisbetűs "r" parancsot, hogy válaszolj, ill. egy "q" vagy "i" betűt, hogy visszajuss a menühöz (az "i" az "index" rövidítése).
A fômenünél egy kis "m" beírásával lehet egy új levelet kezdeni. Egy üzenet törlése a kis "d" betűvel történik. Ezt akkor is megteheted, amikor éppen olvasod azt. Ha pedig a menüben vagy, akkor vidd a kurzort az illetô sorra és utána üsd le a "d"-t.
Ha készen vagy és ki akarsz lépni az elm-bôl, akkor írj egy "q" betűt. A program megkérdezi, hogy tényleg törölni akarod-e az így megjelölt leveleket. Ezután rákérdez, hogy át akarod-e tenni egy "received" file-ba azokat a leveleket, amiket elvolvastál, de nem jelöltél be törlésre. Egyelôre itt az "n" gombot nyomd meg.
Az elm-nek van egy jelentôs hátránya a kezdôk számára: az "r" vagy az "m" parancs kiadásakor alapértelmezésként rendszerint egy "emacs" nevű programot hív elô. A unixosok esküsznek az emacs-ra, de mindenki más szinte lehetetlennek találja a kezelését. Sajnos, nem mindig tudod megúszni a használatát (vagy a "vi"-ét, a Unix rendszerekben található másik gyakori editorét), így a késôbbiekben majd ismertetünk néhányat az alapvetô parancsai közül, s ez talán elég lesz arra, hogy megvédjen a teljes megbolondulástól. Ha szerencséd van, a rendszergazdád már kicserélte az emacs-t a Pico-ra, ami egy sokkal könnyebben használható szerkesztôprogram (részletesebben errôl lásd a Pine-ról szóló fejezetet alább).
Ha el akarsz menteni egy levelet a saját gépedre, akkor elôször üsd le az "s" gombot, akár a levél olvasása közben, akár pedig úgy, hogy ráviszed a kurzort az illetô üzenetre az elm menüjének listájában. Egy file-név fog megjelenni. Ha ez nem tetszik, akkor írj be egy új nevet (nem kell visszatörölnöd). Üsd le az Entert és a levél elmentésre kerül a megadott néven a saját ("home") alkönyvtáradban a szolgáltató gépen. Miután kiléptél az elm-bôl, már le is töltheted azt (kérdezd meg részleteket a rendszered üzemeltetôjétôl, hogy hogyan kell letölteni -- és feltölteni -- ilyen állományokat).
2.3 A Pine -- ez még jobb, mint az Elm
A pine az elm programon alapszik, de egy sor fejlesztést végeztek rajta, ami ideális levelezô rendszerré teszi kezdôk számára. Akárcsak az elm, a pine is egy menüvel indul. Ennek van egy "címtár" ("address book") funkciója is, ami különösen hasznos olyan emberek esetében, akiknek hosszú vagy bonyolult e-mail címük van. Az "A" betű beütése után a fômenübôl a címtárba kerülsz, ahol beírhatod az illetô vezetéknevét (vagy becenevét), majd a címét. Ezután már, ha ennek az embernek akarsz üzenetet küldeni, egyszerűen csak a nevét vagy a becenevét kell beírnod, és a pine automatikusan kicseréli ezt a tényleges címére. A címtár segítségével egy levelezési listát is felállíthatsz. Ezzel a funkcióval ugyanazt a levelet egyszerre egy csomó embernek el tudod küldeni.
Ami azonban igazából megkülönbözteti a pine-t a többiektôl, az a beépített szövegszerkesztô, mely már sokkal jobban hasonlít azokhoz a szerkesztôprogramokhoz, amik az MS-DOS és a Macintosh használóknak rendelkezésre állnak. Ennek nemcsak beépített sortördelô funkciója van (ez már önmagában egy forradalmi ötlet volt), hanem helyesírás ellenôrzô és keresô parancs is létezik. A legjobb pedig, hogy az összes szükséges parancs megjelenik egy kétsoros mini-menüben minden képernyô alján. A parancsok így néznek ki:
^W Where is
A kis "háztetô" jel a "Control" vagy "Ctrl" feliratú gombot jelöli a billentyűzeteden. Ha meg akarod keresni, hogy hol fordul elô egy bizonyos szó a dokumentumban, akkor lenyomod a Control és a W gombot egyszerre, mire megjelenik egy felszólítás, hogy írd be a keresett szót.
Némelyik pine parancs egy picit fura (Ctrl/V a "page down" funkcióhoz, például), aminek az az oka, hogy a program az emacs egyik változatán alapszik (az viszont egy teljesen elvarázsolt rendszer). De ismétlem, minden szükséges parancsot feltüntettek a kétsoros kis menüben, így néhány másodpercnél nem tarthat tovább megtalálni a helyes billentyűparancsot.
A pine használatához írd be, hogy:
pine
a parancssornál és nyomd le az Entert.
2.4 Smileys (mosolygók)
Amikor belemerülsz egy online beszélgetésbe, nem látod azokat a mosolyokat vagy vállrándításokat, amikkel a másik ember egy élô társalgás során esetleg jelezné, hogy most csak viccelt. Online nincsen testnyelv, metakommunikáció. Emiatt, amit te esetleg humorosnak gondolsz, más sértésnek veheti. Hogy megpróbálják megakadályozni, hogy a félreértések még vadabb vitákba torkolljanak, kitalálták a mosolygókat. Dönts a bal oldalra a fejed és nézd meg ezt oldalról:
:-)vagy egyszerűen
:)Ez az alap "smiley". Jelezheted vele a többieknek, hogy nem kell ezt a megjegyzést olyan komolyan venni, mint ahogy esetleg tennék. Egy smiley úgy készíthetô, hogy beírsz egy kettôspontot, egy elválasztójelet és egy jobboldali zárójelet. Egyes emberek jobban szeretik a "grin" (vigyor) szót használni, rendszerint ebben a formában:
<grin>Néha azonban *grin* alakban is találkozhatsz vele, vagy csak röviden így:
. Néhány további smiley ízelítônek:
;-) kacsintás; :-( helytelenítés; :-O meglepôdés; 8-) szemüveg viselés; =|:-)= Lincoln ÁbrahámJó rendben, az utolsó már egy kicsit erôs volt. :-)
2.5 Elektronikus levelek küldése más hálózatokra
Van még egynéhány számítógépes hálózat, ami nem része közvetlenül a nagy Hálózatnak, de azért már az e-mail továbbítását lehetôvé tevô "átjárókon" kapcsolódik hozzá. Itt van egy lista néhány ilyen nagyobb rendszerrôl és arról, hogy hogyan kell oda levelet címezni, ill. a felhasználóik hogyan tudnak levelet küldeni neked:
America Online
Távolíts el minden szóközt a felhasználó nevébôl és írd utána, hogy "aol.com", vagyis ilyenkor ezt kapod:
user@aol.com
Ha az America Online felhasználói neked akarnak írni, egyszerűen begépelhetik a Hálózatban használt címedet a "to:" mezôbe, mielôtt elkészítik a levelet.
ATTMail
A leveledet így címezd: user@attmail.com
Az ATTMail rendszerbôl egy felhasználó így tud neked levelet küldeni:
internet!domain!user
Vagyis, ha a te címed mondjuk nancyr@world.std.com, akkor a levelezôpartnered a következô címre fog írni:
internet!world.std.com!nancyr
Bitnet
A Bitnet (és a kanadai NetNorth, valamint az európai EARN) felhasználóinak többnyire ilyen alakú a címe: IZZY@INDVMS. Ha szerencséd van, akkor csak annyit kell tenned, hogy egy ".bitnet" szót raksz a cím végére, hogy ez legyen belôle: izzy@indvms.bitnet. Idônként azonban az így megcímzett levelek visszajönnek hozzád, mert a Bitnet címek nem mindig jól fordítódnak le Internet címekre. Ha ez történne, akkor átküldheted a leveled a két Internet/Bitnet átjáró egyikén is. Elôször is cseréld ki a címben levô "@" jelet egy "%"-ra, ekkor egy username%site.bitnet formát kapsz. Majd tedd a végére vagy a @vm.marist.edu vagy a @cunyvm.cuny.edu címet; így a fenti példát használva vagy izzy%indyvms.bitnet@vm.marist.edu vagy pedig izzy%indvyvms.bitnet@cunyvm.cuny.edu lesz belôle.
A Bitnet felhasználóknak egy kicsit könnyebb a dolguk, ôk rendszerint közvetlenül tudnak az e-mail címedre levelet küldeni, és semmit sem kell vele vacakolniuk. Szóval, csak add meg nekik az Internet címedet és meg lesznek elégedve.
CompuServe
A CompuServe rendszer használóinak számokból álló címeik vannak, ilyesmi formában: 73727,545. Ha egy CompuServe felhasználónak akarsz írni, akkor cseréld ki a vesszôt egy pontra és a végére írd oda, hogy "@compuserve.com". Például: 73727.545@compuserve.com.
Jó tudni, hogy egyes CompuServe felhasználóknak külön díjat kell fizetniük, ha az Internetrôl kapnak levelet.
Ha ismersz olyan CompuServe használókat, akik levelet szeretnének neked küldeni, akkor mondd meg nekik, hogy gépeljék be ezt: GO MAIL és fogalmazzák meg a levelet. A címzési területre, egy CompuServe azonosítószám megadása helyett, írják be a címedet ebben a formában:
INTERNET:YourID@YourAddress.
Például: INTERNET:adamg@world.std.com.
Delphi
Egy Delphi felhasználó a username@delphi.com formájú címen érhetô el.
Fidonet
A Fidonet BBS-eket használó emberekkel való levelezéshez meg kell tudnod annak a rendszernek a nevét, amibe be szoktak jelentkezni és az ún. "node number" kódot is. A Fidonet "node number" számok vagy címek három számjegybôl állnak, ebben a formában: 1:322/190. Az elsô szám megmondja, hogy melyik nagy földrajzi zónában van a BBS (az 1 jelenti az USA-t és Kanadát, a 2 Európa és Izrael, a 3 az ázsiai és csendes-óceáni térség, a 4 Dél-Amerika). A második szám reprezentálja a BBS hálózatát, míg az utolsó az illetô BBS "FidoNode száma" az adott hálózaton belül. Ha a levelezôpartnered csak két számot ad meg (például: 322/190), ez azt jelenti, hogy a rendszere az 1 zónában van.
Most jön a trükkös része a dolognak. Meg kell cserélned a számok sorrendjét és az "f", "n" és "z" betűket kell hozzájuk tenned (amik a "FidoNode", a "network" és a "zone" rövidítései). Például a fenti címbôl ez lesz:
f190.n322.z1.
Most ehhez tedd hozzá a "fidonet.org" végzôdést, s így megkapod az f190.n322.z1.fidonet.org címet. Ezután még a "Vezetéknév.Keresztnév@" elôtagot kell hozzárakni, s így elôáll a teljes cím:
FirstName.LastName@f190.n322.z1.fidonet.org
Fontos a pont a vezeték- és keresztnév között. Továbbá egyes országoknak most már saját Fidonet "gerincvonaluk" van, ami befolyásolhatja a címzést. Például, ha a fenti cím Németországban van, akkor a vége "fido.de" lesz, a "fidonet.org" helyett.
Hűha!
Az ellenirányú címzési folyamat teljesen más. Elôször is az illetônek hozzá kell tudni férnie a BBS rendszere "net mail" területéhez és tudnia kell a saját Fidonet/UUCP átjárójának Fidonet címét (többnyire a rendszergazda meg tudja ezt mondani). A Fidonet partnerednek a net-mail levelét a UUCP-nek (és nem a te nevedre) kell címeznie a "to:" mezôben. A "node-number" mezôbe a Fidonet/UUCP gateway kódszámát kell begépelnie (ha ez az átjáró ugyanazon a regionális hálózaton van, mint az ô rendszere, akkor csak az utolsó számot kell megadnia, például 390-et, a 322/390 helyett). Ezután a levél elsô sorának kell tartalmaznia a te Internet címedet, s ezt egy üres sor követi. Mindezek után az illetô beírhatja a levelet és elküldheti.
A Fidonet hálózat levélküldési módszere miatt egy vagy két napba is beletelik amíg a levél megérkezik (mindkét irányban). Továbbá, mivel sok Fidonet rendszer hobbi szinten üzemel, illik engedélyt kérni a gateway rendszergazdától ("sysop"), ha nagyobb mennyiségű postát akarsz átküldeni ide vagy oda. Üzleti jellegű üzenetek küldése szigorúan tilos (még akkor is, ha ezt a másik személy kérte). Ezenkívül nagyon valószínű, hogy a címzetten kívül valaki más is elolvashatja a leveled.
GEnie
Egy GEnie felhasználónak úgy lehet levelet küldeni, hogy a "@genie.com" címet tesszük a GEnie felhasználói azonosító után. Például: walt@genie.com.
MCIMail
Egy MCIMail postafiókkal rendelkezô embernek küldendô levélnél a "@mcimail.com" végzôdést kell hozzátenni az illetô nevéhez vagy számához. Például:
555-1212@mcimail.com
vagyjsmith@mcimail.com
Tudnod kell, hogy ha több MCIMail felhasználó is van ezzel a névvel, akkor az MCI-tôl visszakapsz egy levelet, amelyben megadják a neveiket és numerikus címüket. Ezután ki kell találnod, hogy melyiküknek akarsz írni és újra el kell küldeni a levelet a megfelelô számra.
Az MCI-rôl levelezve a felhasználónak a "To:" mezônél ezt kell beírnia:
a címzett neve (EMS)
Az EMS mezôben az
internet
szót kell megadnia, s ezt követi a címzett hálózati címe az "Mbx:" mezôben.
Prodigy
A címzés: UserID@prodigy.com. Jó tudni, hogy a Prodigy felhasználóknak külön fizetni kell az Internet levelezésért.
2.6 Hét Unix parancs, ami nélkül nem lehet megélni
Ha egy Unix rendszeren keresztül kapcsolódsz a Hálózathoz, akkor elôbb-utóbb meg kell barátkoznod a Unix rendszerrel. Akár jó ez, akár nem, a legtöbb Unix NEM REJTI EL elôled a rendszer belsô működését. Ha mondjuk egy Usenet közleményt egy file-ba akarsz elmenteni, akkor kénytelen vagy néhány Unix parancsot kiadni, ha valaha is szeretnél még valamit csinálni azzal a szöveggel.
Akárcsak az MS-DOS, a Unix is egy operációs rendszer -- elôírja a számítógépnek, hogy hogyan kell bizonyos dolgokat csinálni. Bár a Unixnak olyan híre van, hogy még sokkal bonyolultabb, mint a DOS, de az esetek többségében egy pár alapvetô -- és egyszerű -- parancs ismerete elegendô a számodra.
Ha a saját géped MS-DOS vagy PC-DOS rendszert használ, akkor az alapelvek nagyon ismerôsnek fognak tűnni -- de vigyázz a cd utasítással, mert eléggé eltérôen viselkedik a hasonló nevű DOS parancshoz képest ahhoz, hogy az ôrületbe kergessen. Továbbá: a Unix -- az MS-DOS-tól eltérôen -- érzékeny a kis- és nagybetűkre. Ha nem megfelelô betűkkel írod be a parancsokat vagy a directory neveket, akkor egy hibaüzenetet kapsz.
Amennyiben Macintosh gépen szoktál dolgozni, akkor emlékezz rá, hogy a Unix az állományokat "directory" struktúrában tárolja és nem "folder" gyűjtôkben. A Unix directory-k úgy szervezôdnek, mint a fa ágai. A legalsó szinten van a "root" directory, amibôl alkönyvtárak ágaznak el (és az alkönyvtáraknak is lehetnek további alkönyvtárai). A Unix aldirectory megfelelôje a Mac világában egy olyan iratgyűjtô, amiben további iratgyűjtôk vannak.
Parancsok:
cat
Durván megfelel az MS-DOS type parancsának. Ha meg akarod állítani a file listázását minden képernyô után, akkor ezt írd be:
cat file |more
ahol a "file" annak az állománynak a neve, amit látni szeretnél. (A "|" jel olyan, mint egy nyújtott kettôspont.) A Ctrl/C lenyomása megszakítja a kiírást. A másik lehetôség a
more file
parancs, ami ugyanazt az eredményt adja. A cat arra is használható, hogy beírj vagy felküldj szövegeket a saját alkönyvtáradba (hasonló, mint az MS-DOS "copy con" parancsa). Ha begépeled, hogy
cat>proba
akkor ezzel elkezdtél egy "proba" nevű állományt. Vagy beírsz valami egyszerű szöveget (ilyenkor nem lehet szerkeszteni a már befejezett sort és mindegyik sor végén meg kell nyomni az Entert), vagy feltöltesz valamit ebbe a file-ba a kommunikációs programod ASCII protokollját használva. A file lezárásához nyomd le a Ctrl/D gombot.
cd
A "change directory" parancs. Ezzel lehet az aktuális könyvtárból egy másikba átváltani. Gépeld be, hogy
cd directory
és nyomd meg az Entert. Ellentétben az MS-DOS rendszerrel, mely a "\" karakterrel jelzi az alkönyvtárakat (pl. \stuff\text), a Unix a "/" karaktert használja (pl. /stuff/text). Szóval, hogyha a jelenlegi directory-ból a stuff/text alkönyvtárba akarsz átmenni, akkor írd be
cd stuff/text
és nyomd meg az Entert. Akárcsak az MS-DOS esetében, itt sem kell beírni az elsô perjelet, ha az alkönyvtár abból a directory-ból nyílik, amiben éppen vagy. Ha felfelé akarsz mozdulni a directory fán, akkor ezt írd:
cd ..
és utána egy Enter. Fontos a szóköz a cd és a két pont között -- ez az, amitôl az MS-DOS felhasználók teljesen be tudnak dilizni.
cp
Lemásol egy állományt. A szintaxis a következô:
cp file1 file2
ami a file1 állományt lemásolja file2 néven (vagy felülírja a file2-t a file1 állománnyal).
ls
Ez a parancs, az Enter megnyomása után, megmondja, hogy mi van egy directory-ban -- hasonlóan a DOS dir parancsához, kivéve, hogy ez ábécé sorrendben listáz. Az
ls | more
minden 24. sor után megállítja a listát -- ez hasznos, ha nagyon sok minden van egy könyvtárban. A parancs alapesetben nem írja ki a rejtett ("hidden") állományokat, mint amilyen a .login file, ami azt szabályozza, hogy a te rendszered hogyan használja a Unixot. Ha ezeket az állományokat is látni szeretnéd, akkor írd be ezt:
ls -a
vagyls -a | more
Az ls -l parancs kilistázza minden egyes file méretét byte-ban és megadja, hogy melyiket mikor hozták létre vagy módosították.
mv
Hasonló az MS-DOS rename és move parancsához. A
mv file1 file2
parancs átnevezi a file1 állományt file2 névre. Ez a parancs arra is használható, hogy állományokat mozgassunk vele az alkönyvtárak között. A
mv file1 News
utasítás a file1 állományt a News directory-ba viszi.
rm
Töröl egy állományt. Be kell írni, hogy
rm file-név
és megnyomni az Entert. (De vigyázat! Amikor leütöd az Entert, a file örökre eltűnik).
"Joker" karakterek
Amikor keresel, másolsz vagy törölsz állományokat, akkor lehet ún. "joker" karaktereket is használni, ha nem akarod a pontos file-nevet beírni. Az
ls man*
parancs meg fogja találni a következô állományokat:
manual, manual.txt, man-o-man.
Használd a kérdôjelet, ha csak egy vagy két karakterben nem vagy biztos. Például az
ls man?
utasítás kiírja a "mane" nevű file-t, de a "manual"-t már nem.
2.7 Amikor valami elromlik
- Elküldtél egy levelet és egy gyanús kinézetű üzenetet kapsz vissza a MAILER-DAEMON-tól, amiben több tucat sor van számítógépül és ezt követi az eredeti leveled.
Valahol ezek között a sorok között gyakran található valamiféle utalás arra, hogy mi nem sikerült. Elkövethettél például egy gépelési hibát az e-mail címzésben. Vagy az a gép, ahová a levelet küldted, éppen nem üzemel karbantartási vagy egyéb problémák miatt. Vagy rosszul "fordítottál le" egy nem Internet hálózatra vonatkozó címet.
- Elôhívtad a szolgáltató gépen a szövegszerkesztôt, hogy írj egy levelet vagy válaszolj egy másikra, és nem tudsz kikeveredni belôle.
Ha a szerkesztô az emacs, akkor próbáld meg a Ctrl/X és Ctrl/C gombokat (vagyis üsd le a Control és az X billentyűt egyszerre, majd a Control és C gombokat). Ha minden kötél szakad, akkor szakítsd meg a kapcsolatot.
- Az elm-ben véletlenül megnyomtad a "D" gombot egy olyan levélnél, amit el akartál menteni.
Gépeld be a levél sorszámát, üsd le az Entert és utána az "U"-t, ami visszahozza ("un-delete") a levelet. Ez csak addig működik, amíg ki nem lépsz az elm-bôl; ha már kiléptél, a levél elveszett.
- Megpróbáltál feltölteni egy, a saját gépeden elôre megírt ASCII szöveget, abba a levélbe, amin éppen az elm vagy a pine programmal dolgozol, és egy csomó baloldali zárójelet, nagy M, K és L betűket, valamint néhány egyéb fura kinézetű karaktert látsz.
Akár hiszed, akár nem, a leveled végül egészen jól fog kinézni; ez a sok szemét csak átmeneti és azt mutatja, hogy egyes unixos szövegszerkesztôknek problémái vannak az ASCII feltöltéssel. Ráadásul ilyenkor sokkal lassabban megy a szöveg felküldése. Az egyik lehetôség ennek a dolognak a kezelésére, hogy a sima mail programot indítod el, ami nem csinál semmilyen ijesztô karaktereket, amikor felküldesz egy szöveget egy levélbe. Egy másik módszer (ami jobb akkor, ha az elôre elkészített szöveged válasz valaki más levelére), hogy csinálsz egy szöveges állományt a szolgáltató gépen a cat paranccsal, így:
cat>file
és utána ebbe töltöd fel a szöveged. Ezután az elm vagy a pine programban beszúrhatod ezt a levélbe egy egyszerű paranccsal (például a Ctrl/R gombbal a pine esetében); de ezúttal már nem látszanak azok a fölösleges jelek.
- Nem takarítottad ki az elm postafiókodat már egy ideje és kilépéskor véletlenül az "y"-t ütöd le, amikor valójában az "n" gombot akartad (vagy fordítva), s most az összes leveled eltűnt.
A program az összes bejött levelet egy "received" nevű file-ban tárolja a Mail alkönyvtárad alatt. Ha elô akarod ôket hívni, indítsd el az elm programot újra és nyomd meg a "c" gombot. Az elm megkérdezi, hogy melyik folderre akarsz átváltani. Gépeld be, hogy:
=received
és nyomd meg az Entert. A program kérdéseket tesz fel, mint amiket az elm a kilépéskor szokott kérdezni; amikor válaszoltál rájuk, a "receive" gyűjtôben levô üzenetek listája jelenik meg. Válaszolhatsz rájuk, törölheted ôket stb., úgy ahogy azt egyébként is szoktad tenni.
Előző fejezet Következő fejezet