13. fejezet: Az oktatás és a Hálózat


13.1 A hálózat az osztályteremben

Ha esetleg tanár vagy, akkor bizonyára kezded már látni a Hálózat lehetôségeit az oktatásban. A Usenet, az ftp és a Web rendszerek hatalmas oktatási potenciállal rendelkeznek, a világ eseményeivel való lépéstartástól kezdve a nemzetközi tudományos kísérletekben való részvételig.

Mivel a Hálózat ma már olyan sok országba elér és gyakran akkor is működik, amikor a telefonok elhallgatnak, te és a diákjaid különbözô világeseményekrôl szóló, elsô kézbôl származó beszámolókra "hangolódhattok rá" a segítségével. Nézz körül a szolgáltató géped Usenet hírcsoportjainak listáján a soc.culture csoportok között, hogy van-e newsgroup a téged érdeklô országról vagy régióról. Ezek a csoportok még békeidôben is hasznos helyek lehetnek arra, hogy embereket ismerj meg az általad tanulmányozott országokból.

A legnagyobb probléma az lehet, hogy hogyan szerezz hozzáférési jogot a tanulók számára, ha éppen nincs olyan szerencséd, hogy egy Free-Net rendszer helyi hívással elérhetô körzetén belül élsz. De ebben az esetben is van elég sok egyetem és fôiskola, amelyek esetleg hajlandóak tárgyalni arról, hogy ingyenes vagy olcsó hozzáférést biztosítsanak középiskolás diákoknak. Több államban (pl. California és Texas) működnek az Internethez is hozzákötött hálózatok a tanároknak és tanulóknak.


13.2 Néhány speciális információforrás diákoknak és tanároknak

Ezenkívül van egy sor olyan információforrás az Interneten, melyek kifejezetten az általános- és középiskolai tanárok és diákok számára jöttek létre. Ezeket felhasználhatod például arra, hogy tudományos kísérleteket szervezz meg más országokban levô osztályokkal együttműködve; megtanuld a számítástechnika hatékony felhasználását az osztálytermekben; vagy lépést tarts a legújabb fejleményekkel az oktatás területén mindenféle tantárgyban, a fizikától a testnevelésig.

Például:

ArtsEdge

Ask Dr. Math

AskERIC

Health-Ed

K12Net

Kidsphere

MicroMUSE

NASA Spacelink

Newton

OERI

SpaceMet Forum


13.3 Usenet és Bitnet az iskolában

Számos olyan Usenet newsgroup van, ami érdekes lehet a tanároknak és a tanulóknak.

Ahogy számíthattál is rá, sok közülük tudományos jellegű. Ezeket úgy lehet megtalálni, hogy az rn-ben egy "l sci.", az nn programnál pedig egy "nngrep sci." parancsot írsz be. Ma már 40 körül van az ilyen hírcsoportok száma, s témáik a régészettôl kezdve, a közgazdaságtanon át ("a lehangoló tudomány", emlékszel?), a csillagászatig és a nanotechnológiáig (ez a mikroszkópikusan kis gépek készítésének tudománya) terjednek.

Az egyik dolog, amit a diákok gyorsan megtanulnak a legtöbb ilyen hírcsoportból: a tudomány nemcsak száraz és unalmas tények gyűjteménye. A tudomány vitatkozás és állásfoglalás és a véleményed megvédése. A Usenet "sci." csoportjai bátorítják a kritikus gondolkodást.

A természettudományokon kívül a szociológiát és a történelmet tanuló osztályok is sok mindent megtudhatnak más országokról a soc.culture newsgroupok segítségével. Ezek közül a legtöbb azért jött létre, hogy a hazájukból elvándoroltak kapcsolatban maradjanak a szülôföldjükkel és a kultúrájukkal. Nehéz idôkben azonban ezek a csoportok gyakran információtovábbító helyekké válnak, hírek jönnek az illetô országból vagy mennek oda, és meg lehet vitatni, hogy mi is történik pontosan. Afganisztántól Jugoszláviáig, csaknem 50 ország van jelenleg a Useneten képviselve. Ha meg akarod nézni, hogy milyen csoportok érhetôk el, akkor használd az "l soc.culture." parancsot az rn programban, ill. az "nngrep soc.culture." utasítást az nn-hez.

Van még sok "talk" kategóriájú hírcsoport is, amelyek további vitatémákat kínálnak, de ezeket elôbb át kell nézniük a tanároknak, mielôtt ajánlanák ôket a diákjaiknak. Vannak köztük olyanok, mint a talk.abortion és a talk.politics.guns, de létezik talk.politics.space és talk.environment is.

Egy figyelmeztetés: A tanároknak ajánlatos átböngészni az egyes hírcsoportokat, mielôtt szabadjára engednék bennük a tanulókat. Egyesekben nagyobb a "flaming" és a "fecsegés" aránya, mint másokban, és vannak olyanok is, amelyeknek a tartalma nem elfogadható egy iskolai környezetben. Egyes iskolákban "szerzôdéseket" dolgoztak ki a Hálózaton való helyes viselkedésrôl és ezeket alá kell írniuk a diákoknak, mielôtt az Internetet használni kezdik.

Van számos Bitnet levelezôcsoport is, melyek érdekesek a diákoknak és a tanároknak. Lásd az 5. fejezetet, ahol információk vannak a Bitnet levelezô listák megtalálásáról és a rájuk való feliratkozásról. Néhány oktatási témájú közülük:

     Név         Üzemeltetô gép   Téma

     biopi-l     ksuvm.bitnet     Középiskolai biológia oktatás
     chemed-l    uwf.bitnet       Kémia oktatás
     dts-l       iubvm.bitnet     "Holt Tanárok Társasága"
     phys-l      uwf.bitnet       Vitafórum fizikatanároknak
     physhare    psuvm.bitnet     Fizikatanárok ötletbörzéje
     scimath-l   psuvm.bitnet     Tudomány és matematika oktatása

Ha akarsz egy listát a GIF formátumú csillagászati képeket tároló ftp archívumokról, akkor az ftp-vel hívd fel a nic.funet.fi címet. Válts át a /pub/astro/general directory-ba és hozd le az astroftp.txt nevű állományt. Az ebben felsorolt helyek között van az ames.arc.nasa.gov gép, ahol -- többek között -- a Voyager és a Galileo űrszondák által készített felvételeket is meg lehet találni.

Előző fejezet Következő fejezet