12. fejezet: IRC, MUD és egyéb, a nevüknél sokkal érdekesebb dolgok
Több hálózati rendszernél elérhetô néhány olyan interaktív szolgáltatás is, melyekkel élôben tudsz "csevegni" vagy online játékokat játszani a világ másik végén levô emberekkel. Ha kiváncsi vagy, hogy a te szolgáltató gépeden vannak-e ilyenek, kérdezd meg a rendszergazdádat vagy csak próbáld meg, hogy működnek-e -- ha semmi nem történik, akkor a te rendszereden ezek nem elérhetôk. Általában elmondható, hogy ha tudod a telnet és az ftp programot használni, akkor jó esély van rá, hogy ezekhez a szolgáltatásokhoz is hozzáférsz.
12.1 Talk
Ez a telefonbeszélgetés hálózati megfelelôje és az szükséges hozzá, hogy te is és a beszélgetô partnered is hozzáférjen ehhez a funkcióhoz, s mindketten online legyetek az adott idôpontban. Ha használni akarod, akkor írd be ezt:
talk felhasználó@gép.név
ahol a felhasználó@gép.név az illetô személy e-mail címe. Ekkor ô valami ilyesmit fog látni a képernyôjén:
talk: connection requested by te_neved@te.géped talk: respond with: talk te_neved@te.gépedHa ô is akar veled beszélni, akkor neki ezt kell beírnia (a saját szolgáltató gépe parancssoránál):
talk te_neved@te.géped
vagyis a te e-mail címedet. Mindkettôtök képernyôjén megjelenik egy kettéosztott ablak. Te mindent látsz az ablak egyik felében, amit ô beír; ô pedig mindent lát, amit te a másikban beírsz. A kapcsolat megszakításához nyomd meg a Ctrl/C gombot.Egy megjegyzés: Az olyan nyilvános hálózati ellátók, ahol Sun számítógépeket használnak, néha gondban vannak a talk programmal. Ha a talk nem működne, akkor próbáld ezt beírni:
otalk
vagyntalk
Ilyenkor azonban a vonal másik végén levô partnernek is ugyanazt a programot kell használnia, hogy a kapcsolat működjön.
12.2 Internet Relay Chat
Az IRC egy olyan program, amivel élôben lehet "beszélgetéseket" folytatni a billentyűzeten keresztül a világ minden részén levô emberekkel. Nagyon hasonló a nemzetközi CB rádiózáshoz -- ráadásul itt is "csatornák" ("channels") vannak. Csak gépelj be valamit a számítógépeden és ez azonnal megjelenik az egész világon mindenkinek a képernyôjén, aki történetesen ugyanazon a csatornán van, mint te. Csatlakozhatsz egy már folyó nyilvános beszélgetéshez vagy megindíthatod a sajátodat. Még privát csatornát is nyithatsz magad és egy-két más ember számára. És akárcsak a CB rádiónál, itt is adhatsz magadnak egy azonosítót vagy "becenevet" ("handle").
Az IRC jelenleg kb. 20 különbözô országban kapcsol össze kiszolgáló gépeket, Ausztráliától Hongkongig és Izraelig. Sajnos ez is olyan, mint a telnet -- vagy használható a te rendszereden, vagy nem. Ha a szolgáltató gépeden rajta van, akkor csak írd be:
irc
és nyomd meg az Entert. Valami ilyesmit fogsz látni:
------------------------------------------------------------------------ *** Connecting to port 6667 of server world.std.com *** Welcome to the Internet Relay Network, adamg *** Your host is world.std.com, running version 2.7.1e+4 *** You have new mail. *** If you have not already done so, please read the new user information with +/HELP NEWUSER *** This server was created Sat Apr 18 1992 at 16:27:02 EDT *** There are 364 users on 140 servers *** 45 users have connection to the twilight zone *** There are 124 channels. *** I have 1 clients and 3 servers MOTD - world.std.com Message of the Day - MOTD - Be careful out there... MOTD - MOTD - ->Spike * End of /MOTD command. 23:13 [1] adamg [Mail: 32] * type /help for help ------------------------------------------------------------------------Már rajta is vagy a 0., vagyis "null" csatornán, melyen különbözô segítô állományokat találsz, de semmi mást. Ahogy látod, az IRC elfoglalja az egész képernyôdet. A képernyô tetején fognak az üzenetek megjelenni. Az utolsó sorba tudod beírni az IRC parancsokat és a saját üzeneteidet. Az összes IRC parancs egy "/" jellel kezdôdik. Ez a jel mondja meg a számítógépnek, hogy egy parancsot akarsz beírni és nem egy üzenetet. Ha meg akarod nézni, hogy milyen csatornák állnak rendelkezésre, akkor írd most ezt be:
/list
és nyomd meg az Entert. Ilyesmit fogsz látni:
------------------------------------------------------------------------ *** Channel Users Topic *** #Money 1 School CA$H (/msg SOS_AID help) *** #Gone 1 ----->> Gone with the wind!!! ------>>>>> *** #mee 1 *** #eclipse 1 *** #hiya 2 *** #saigon 4 *** #screwed 3 *** #z 2 *** #comix 1 LET'S TALK 'BOUT COMIX!!!!! *** #Drama 1 *** #RayTrace 1 Rendering to Reality and Back *** #NeXT 1 *** #wicca 4 Mr. Potato Head, R. I. P. *** #dde^mhe` 1 no'ng chay? mo*? ...ba` con o*iiii *** #jgm 1 *** #ucd 1 *** #Maine 2 *** #Snuffland 1 *** #p/g! 4 *** #DragonSrv 1 ------------------------------------------------------------------------Mivel az IRC nagyon sok csatornát tud kezelni, ezért a lista valószínűleg kiszalad a képernyôdrôl, szóval érdemes bekapcsolni a számítógéped képernyômentô vagy naplózó funkcióját, hogy az egész listát el tudd tárolni. Figyeld meg, hogy a csatornáknak mindig nevük van és nem számuk. A fenti lista minden egyes sora egy csatorna nevét tartalmazza, valamint azt, hogy hányan vannak rajta éppen, illetve, hogy van-e valamilyen speciális témája. Egy konkrét csatornára ezzel a paranccsal lehet "ráhangolódni":
/join #channel
ahol a "#channel" az illetô csatorna neve. Egyes "publikus" csatornák esetében szükséges egy "meghívó" valakitôl, aki már rajta van azon a csatornán. Ha egy ilyen meghívót szeretnél kérni, akkor ezt írd be:/who #channel
ahol a "#channel" az illetô csatorna neve. Majd írjál valakinek a résztvevôk közül, akinek egy "@" jel van a neve mellett, hogy csatlakozhatsz-e. Fontos, hogy amikor egy csatorna nevét beírod, mindig írj elé egy "#" jelet. Egy olyan csatornát válassz, melynek több használója is van, így működés közben tudod megnézni az IRC-t.Ha ez egy forgalmas csatorna, akkor amint csatlakoztál hozzá, a képernyôd teteje gyorsan megtelik üzenetekkel. Mindegyik egy személy IRC becenevével kezdôdik, s ezt követi az illetô által küldött üzenet.
Az egész szörnyen zavarosnak látszik az elején. Két vagy három különbözô beszélgetés is folyhat egyidejűleg és az üzenetek olyan gyorsan jöhetnek, hogy azt sem tudod, hogyan olvasd el mindet.
Végül is azért elôbb-utóbb ráhangolódsz a csatorna ritmusára és a dolgok kezdenek lassan valami értelmet nyerni. Esetleg már te is hozzá szeretnél szólni (sôt, azon se lepôdj meg, ha a belépésed után azonnal megjelenik egy üzenet a számodra; egyes csatornákon az újonnan érkezetteket azonnal üdvözlik). Ha egy nyilvános üzenetet akarsz közzétenni, egyszerűen írd be a képernyôdön az alsó sorba (a gép tudja, hogy ez egy üzenet, mert nem egy perjellel kezdted) és üsd le az Entert:
A nyilvános üzeneteknél a küldôjük neve zárójelek között jelenik meg, például így:
<tomg>
Ha egy privát üzenetet kapsz valakitôl, akkor az ô neve csillagok között lesz, így:*tomg*
12.3 Az IRC parancsai
Megjegyzés: mindegyik parancs után meg kell nyomni az Entert.
/away
Amikor el kell menned, hogy eloltsd az égô olajat a konyhában, add ki ezt a parancsot, mert ez tudatja a többiekkel, hogy még nem bontottad le a kapcsolatot, csak egy idôre távol vagy a számítógéptôl, ill. a termináltól.
/help
Ad egy listát azokról a parancsokról, melyekrôl lehet leírást kérni. Egy "topic:" prompt jelenik meg, ide írd be azt a témát, ami érdekel, majd nyomd meg az Entert. Az online segítségbôl való kilépéshez csak az Entert nyomd meg önmagában.
/invite
Engedélyt kér egy másik IRC csatornától, hogy csatlakozhatsz-e. Az alábbi parancs egy üzenetet küld a fleepo nevű személynek, s megkéri, hogy vegyen fel téged a #hottub csatornára:
/invite fleepo #hottub
A csatorna nevét nem muszáj beírni.
/join
Ezzel a paranccsal lehet átváltani egy másik csatornára vagy indítani egy újat. Valahogy így:
/join #hottub
Ha létezik ilyen csatorna és az nem privát, akkor átkapcsolódsz arra. Egyébként csináltál egy ilyen nevű csatornát. Fontos, hogy a név elôtt a "#" karaktert be kell írni.
/list
Ad egy listát az összes elérhetô nyilvános csatornáról, azok témájáról (ha van nekik ilyen) és a rajtuk levô felhasználók számáról. A rejtett és a privát csatornák nem jelennek meg.
/m név
Egy magánüzenetet küld az adott nevű felhasználónak.
/mode
Ezzel lehet beállítani, hogy arra a csatornára, amit te indítottál, kik tudnak belépni. Az alábbi parancs egy titkos csatornát indít:
/mode #channel +s
Ez pedig egy privát csatornát:/mode #channel +p
/nick
Ezzel lehet megváltoztatni azt a nevet, amelyiken a többbiek látnak téged. A
/nick fleepo
parancs az aktuális kapcsolat idejére megváltoztatja a neved "fleepo"-ra. A többiek a /whois paranccsal továbbra is ki tudják deríteni az e-mail címedet. Ha egy olyan csatornára próbálsz átlépni, amin már valaki használja ezt a becenevet, akkor az IRC megkér, hogy válassz egy másik nevet.
/query
Ez a parancs elindít egy privát beszélgetést közted és egy másik IRC felhasználó között. Ehhez írd ezt be:
/query becenév
Most minden, amit begépelsz az illetô személyhez jut csak el. Ha ô is beírja, hogy:/query becenév
ahol a "becenév" a te neved, akkor egy magánbeszélgetést hoztatok létre. Ha ki akarsz ebbôl az üzemmódból lépni, akkor csak a/query
parancsot add ki magában. A query módban te és a másik személy továbbra is "halljátok" azokat a beszélgetéseket, amik a nyilvános csatornákon folynak, bár egyikôtök sem tud ilyenkor válaszolni az ezekrôl érkezô üzenetekre.
/quit
Kiléptet az IRC-bôl.
/signoff
Kiléptet az IRC-bôl.
/summon
Felszólít valakit, aki egy IRC-t szolgáltató gépen be van jelentkezve, hogy csatlakozzon hozzád egy IRC beszélgetésre. Az illetô teljes e-mail címét kell ilyenkor használni. Az alábbi parancs egy üzenetet küld a "fleepo" azonosítójú felhasználónak, hogy indítsa el az IRC-t:
/summon fleepo@foo.bar.com
Rendszerint nem jó ötlet csak úgy felszólítani az embereket, hacsak nem tudod róluk, hogy nincs ellenükre az ötlet; egyébként esetleg komolyan felbosszantod ôket. Ez a parancs nem minden gépen működik.
/topic
Amikor létrehoztál egy új csatornát, ezzel a paranccsal tudathatod a többiekkel, hogy mirôl is akarsz beszélgetni. Például a
/topic #Amiga
parancs közli a /list parancsot használó emberekkel, hogy a te csatornád az Amiga számítógépek megtárgyalására szolgál.
/who
Megadja egy bizonyos csatornán az ott levô emberek e-mail címének listáját. A
/who #foo
parancs kilistázza mindenkinek a címét, aki a "foo" nevű csatornán van. A sima/who
parancs az IRC-n elérhetô minden ember címét kiírja, de ezzel nagyon vigyázni kell: egy mozgalmas éjszakán könnyen kaphatsz egy 500 címbôl álló listát!
/whois
Ez a parancs arra használható, hogy valami információt szerezz egy adott IRC használóról, vagy megnézd, hogy online elérhetô-e éppen. A
/whois becenév
parancs megadja az adott becenevet használó személy e-mail címét. A/whois *
pedig kilistáz mindenkit minden csatornán.
/whowas
Hasonló, mint a /whois, csak ez azokról ad információt, akik mostanában kapcsolódtak le az IRC-rôl.
12.4 Az IRC szerepe válságos idôkben
Az IRC mostanában egy olyan új eszközzé vált, amivel igazán lépést lehet tartani a világeseményekkel. 1993-ban, amikor az orosz törvényhozók elbarikádozták magukat a Parlament épületében, néhány vállalkozó kedvű moszkvai és egy pár amerikai létrehozott egy "hírcsatornát" az IRC-n, hogy beszámolókat továbbítsanak elsô kézbôl, egyenesen Moszkvából. A csatornát úgy állították be, hogy folyamatosan továbbítsa az információkat, hasonlóan ahhoz, ahogy a csak híreket közlô rádióállomások periodikusan bemondják a nap híreit minden 20. percben. 1994-ben Los Angeles néhány lakója egy hasonló csatornát hozott létre, hogy a Northridge-nél történt földrengésrôl küldjön tudósításokat. Mindkét esetben a csatornákon közzétett üzeneteket archiválták is valahol a Hálózaton azok számára, akik nem tudtak élôben "ráhangolódni" ezekre az adásokra.
Hogyan lehet ilyen csatornákra rátalálni? Használd a /list parancsot az elérhetô csatornák átnézésére. Ha van köztük olyan, amelyiket egy bizonyos szenzációs esemény miatt hoztak létre, akkor valószínűleg fogsz találni egy rövid ismertetôt a csatorna neve mellett, s ebbôl kiderül, hogy ez az a hely, amire érdemes átkapcsolni.
12.5 MUD-ok
A Multiple-User Dimensions vagy Dungeons (MUDs) nevű rendszerek az IRC-t átteszik a fantázia világába. A MUD egy "élôben" folyó, szerepjátszó játék, melyben az ember felvesz egy személyiséget és belép egy alternatív valóságba a billentyűzetén keresztül. Miközben felfedezed ezt a másik világot néhány egyszerű parancs ismételgetésével (mint például "nézz", "menj", "vedd fel"), összetalálkozol a program más használóival, akik barátságos beszélgetésbe elegyedhetnek veled, vagy kérik a segítségedet valaminek a felkutatásában, vagy éppen ki akarnak nyírni téged minden látható ok nélkül.
Minden MUD mögött egy személy vagy egy Teremtô ("God") áll, aki hajlandó volt sok-sok órát rááldozni, hogy kialakítsa az illetô MUD játékszabályait, természeti törvényeit és információs bázisát. Egyes MUD világok az online kommunikáció szociális oldalaira helyezik a hangsúlyt -- a játékosok gyakran összegyűlnek benne egy kis online beszélgetésre, vagy együtt építenek új játékelemeket vagy akár egész birodalmakat. Más játékok közelebb vannak a "Dungeons and Dragons" ("várbörtönök és sárkányok") típusú kalandjátékokhoz; nyüzsögnek bennük a varázslók, a sárkányok és a gonosz lények, akik megpróbálnak akadályozni a feladatod teljesítésében -- akár gyilkosság árán is.
Sok MUD (vannak hasonló játékok MUCK és MUSE néven is) megkívánja, hogy elôre, e-mail levélben kérj magadnak egy szereplôt és egy jelszót. Azok közül, amelyek megengedik, hogy elôbb körülnézz, az egyik a HoloMuck a montreali McGill University rendszerén. Ennek a játéknak az a kiinduló sztorija, hogy megérkezel Tanstaafl központjába, ami egy város a Holo bolygón. A feladat az, hogy találj magadnak egy lakóhelyet (egyébként bedugnak a hajléktalanok menedékhelyére), mert ezután elkezdheted a felfedezést. Ebben a világban engedélyezett a varázslás, de csak a város határain kívül. Ha meguntad a várost, akkor barangolhatsz a bolygó többi részén is, sôt akár bolygókörüli pályára is állhatsz egy űrhajóval. (Persze mindez pénzbe kerül: vagy megvárod a heti fizetésed, vagy esetleg elmégy a városi játékkaszinóba.) Miután megismerted a várost és az általad irányított szereplôt, akár már saját épületeket (vagy metróvonalat, vagy bármi mást) is létre tudsz hozni.
A belépéshez hívd fel telnettel a következô címet:
collatz.mcrcim.mcgill.edu 5757
Miután a kapcsolat felépült, írd be:connect guest guest
és nyomd meg az Entert. Ez bevisz "vendég" néven, amihez a jelszó is "guest". Ezt fogod látni:
------------------------------------------------------------------------ The Homeless Shelter (#22Rna) You wake up in the town's Homeless Shelter, where vagrants are put for protective holding. Please don't sleep in public places -- there are plenty of open apartments available. Type 'apartments' to see how to get to an apartment building with open vacancies. There is a small sign on the wall here, with helpful information. Type 'look sign' to read it. The door is standing open for your return to respectable society. Simply walk 'out' to the center. ( A Hajléktalanok Menedéke A hajléktalanok menedékhelyén ébredsz fel, ahová a csavargókat szokták elhelyezni védôôrizet céljából. Kérjük, hogy ne aludj közterületen -- sok szabad lakás áll rendelkezésre. Gépeld be az 'apartments' szót, ha szeretnéd tudni, hogy hogyan lehet eljutni egy üres lakásokkal rendelkezô épületbe. Van itt egy kis felirat a falon, hasznos információkkal. Gépeld be a 'look sign' parancsot, ha el akarod olvasni. Az ajtó nyitva áll, ezen keresztül visszatérhetsz a tisztességes társadalomba. Egyszerűen sétálj ki az "out" szó beírásával a városközpontba. ) ------------------------------------------------------------------------Természetesen szeretnél csatlakozni a "tisztességes társadalomhoz", de elôbb talán érdemes elolvasni, hogy mi is van azon a feliraton. Szóval írd be:
look sign
és nyomd meg az Entert, mire megjelenik egy lista a legfontosabb parancsokról. Most ezt gépeld be:out
és utána üsd le az Entert. Erre ez jelenik meg:
------------------------------------------------------------------------ You slip out the door, and head southeast... Tanstaafl Center This is the center of the beautiful town of Tanstaafl. High Street runs north and south into residential areas, while Main Street runs east and west into business districts. SW: is Tanstaafl Towers. Please claim an apartment...no sleeping in public! SE: the Public Library offers both information and entertainment. NW: is the Homeless Shelter, formerly the Town Jail. NE: is Town Hall, site of several important services, including: Public Message Board, Bureau of Land Management (with maps and regulations), and other governmental/ bureaucratic help. Down: Below a sign marked with both red and blue large letter 'U's, a staircase leads into an underground subway passage. (Feel free to 'look' in any direction for more information.) [Obvious exits: launch, d, nw, se, w, e, n, s, ne, sw] Contents: Instructions for newcomers Directional signpost Founders' statue ( Kisurrantál az ajtón és délkelet felé tartasz... Tanstaafl Center Ez a csodálatos Tanstaafl város központja. A High Street északról dél felé megy a lakónegyedek irányába, míg a Main Street keletrôl nyugatra fut, az üzleti negyed felé. DNY: a Tanstaafl Toronyházak. Kérjük, hogy igényelj egy lakást... ne aludj közterületen! DK: a Közkönyvtár, mely információkat és szórakozást is kínál. ÉNY: a Hajléktalanok Menedéke, a volt Városi Fogház. ÉK: a Városháza, ahol sok fontos szolgáltatás van, köztük: a Nyilvános Hirdetôtábla, a Földhivatal (térképekkel és szabályzatokkal) és más egyéb kormányzati/hivatali segítô intézmények. Le: Egy piros és kék nagy 'U' betűvel jelzett tábla mutat lefelé, ahol is egy lépcsô vezet a földalatti lejárójába. (Nyugodtan nézz körül a 'look' paranccsal minden irányba, további információkért.) [Kézenfekvô útirányok: launch, d, nw, se, w, e, n, s, ne, sw] Dolgok jegyzéke: tanácsok újonnan érkezetteknek; útjelzô tábla; az alapítók szobra. ) ------------------------------------------------------------------------Ha szeretnéd látni az "újonnan érkezetteknek" szóló tanácsokat, akkor írd be, hogy
look Instructions for newcomers
és nyomd meg az Entert. Ezt a "Directional signpost" és a "Founders' statue" esetében is megteheted. Majd írd be:SW
és bejutsz a Tanstaafl Toronyházakba, a város lakóépület együttesébe, ahol kérned kell egy lakást (egy kicsit körül kell nézned; már egy csomó foglalt). És most mehetsz felfedezni a Holot! Még egy parancs van, amit nem szabad elfelejteni, ez a "take". Idônként rábukkansz majd dolgokra, és amikor "felveszed" ôket, akkor bizonyos képességekre vagy hatalomra teszel szert általuk. Ha beírod, hogy:help
és megnyomod az Entert, akkor kapsz egy listát azokról a file-okról, amiket ajánlatos elolvasni, ha többet szeretnél megtudni a MUD parancsairól.A "say" paranccsal beszélgethetsz más játékosokkal (nyilvánosan). Például, ha beírod:
say Hey, I'm here!
akkor ezt mindenki "meghallja", aki egy helyiségben van veled. Ha csak egy bizonyos személyhez akarsz szólni, akkor a "whisper" ("suttogni") szót használd a "say" helyett. Awhisper agora=Hey, I'm here!
mondatot csak az "agora" nevű játékos fogja hallani. Van egy másik lehetôség is, hogy kommunikálj valakivel, függetlenül attól, hogy éppen hol van ebben a világban: a "küldöncöd" ("pager") segítségével. Ha hirtelen azt látod, hogy elmegy mellôled, miközben éppen körülnézel valahol, akkor valószínű, hogy egy varázsló akarja ellenôrizni, hogy nincs-e segítségre szükséged. Ha el akarod olvasni az üzenetét, akkor írd be:page
Ha te szeretnél neki üzenni, akkor ezt írd:page név=üzenet
ahol a "név" az illetô varázsló neve (ez az eredeti üzenetbôl kiderül).Más MUD és MUCK programokban van egy sor másfajta parancs is, de többnyire mind azt az alapötletet használja, hogy a játékos egyszerű angol nyelvű parancsokkal tud mozogni a játékban.
Amikor belépsz egy MUD-ba, ugyanolyan gondosan válaszd meg a jelszavadat, mint ahogy azt a szolgáltató gépednél tennéd; sajnos vannak MUD kalózok, akik élvezik azt, hogy megpróbálják mások MUD jelszavát feltörni. És soha, soha ne használd azt a jelszót, amit a saját szolgáltató gépednél!
A MUD-ra nagyon rá lehet szokni. "Az esküdtszék még tanácskozik arról, hogy a MUD 'csak egy játék' vagy a 'valódi élet kiterjesztése játékszerű jellegzetességekkel'." -- mondja Jennifer Smith, egy megszállott MUD játékos, aki egy GYIK anyagot is írt a témáról.
Még egy figyelmeztetést is hozzáfűz: "Ne csinálj semmi olyat, amit a valódi világban nem tennél meg, még ha ez csak egy elképzelt világ is. Fontos dolog és nem szabad elfelejteni, hogy ez esetleg több száz ember elképzelt világa, s nemcsak kizárólagosan a tiéd. Egy emberi lény van a másik oldalon és minden vezeték végén! Ne feledd, hogy valamikor esetleg élôben találkozol ezekkel az emberekkel és akkor lehet, hogy betörik az orrod. Az olyan emberek, akik rosszul bánnak másokkal, fokozatosan rossz hírnévre tesznek szert és végül megkapják a 'NO FUN' ('nem jó fej') megbélyegzô jelzôt."
12.6 Go (és sakk is!)
Volna kedved egy go vagy sakk játszmához? Többé már nem kell lemenned a legközelebbi parkba egy táblával a hónod alatt. Az Interneten van egy pár gép, amin keresztül a világ másik végérôl is találsz magadnak partnereket a kedvenc táblás játékodhoz. Vagy, ha jobban szereted, kibicelhetsz is már folyó játszmákhoz. Ha a go játékot kedveled, akkor írd be:
telnet telnet igs.nuri.net 6969
Különbözô online ismertetôket fogsz látni elôször, ezek alapján el tudsz indulni.
log on: guestEgy sakkjátszmához írd be ezt:
telnet chess.lm.com 5000
Itt is segítségeket kapsz, melyek alapján még a tudásszintedet is beállíthatod.
log on: guestTovábbi "játékgépek":
Backgammon: telnet fraggel65.mdstud.chalmers.se 4321
Bridzs (Web): http://www.cts.com/~okbridge/
12.7 Az érem másik oldala
Nem minden móka és kacagás a Hálózaton sem. Mint minden közösségnek, a Hálózatnak is megvannak a maga kellemetlen alakjai, akik látszólag csak azért léteznek, hogy megkeserítsék az életedet (már néhánnyal találkoztunk is a 4. fejezetben). Vannak emberek, akik úgy tűnik, hogy egy kicsivel több idôt töltenek a Hálózaton, mint amit a többség egészségesnek tart számukra. Vannak bűnözôk is. Clifford Stoll leírja a "The Cuckoo's Egg" című könyvében, hogy hogyan jutott a nyomára egy csapat német hálózati kalóznak, akik betörtek az USA számítógépeibe és az ott talált információkat eladták a szovjeteknek. Robert Morrist, a Cornell University hallgatóját elítélték, mert szabadjára engedett egy programot ("worm"), ami nagyon hatékonyan használhatatlanná tett több ezer, az Internetbe bekötött számítógépet.
Az átlagos hálózati felhasználónak közvetlen veszedelmet inkább azok a kalózok ("crackers") jelentenek, akik megpróbálják mások jelszavait megszerezni, hogy bejussanak velük különbözô rendszerekbe, valamint azok az emberek, akik vírusokkal fertôzik meg az ftp archívumokat.
Van egy "Crack" nevű, széles körben elterjedt program, ami ki tud deríteni olyan felhasználói jelszókat, melyek szótárban található szavakból állnak. (Ezért nem szabad soha ilyen jelszót választani.) Egy másik hasonló típusú emberfajta az, aki különös élvezetet talál benne, hogy megpróbál felbosszantani. A legjobb módszer ellenük, ha elszámolsz tízig és utána figyelmen kívül hagyod ôket -- mint az ilyen fiatalok általában, a legtöbb élvezetet ôk is abban lelik, ha látják, hogy mennyire ki tudtak borítani.
1992-ben a Cornell University két diákját bűnösnek találták, mert vírussal fertôzött Macintosh programokat töltöttek fel egyes ftp archívumokba. Ha nagy tömegben szándékozol szoftvert letölteni az ftp gépekrôl, akkor valószínűleg jó ötlet lehozni vagy venni egy jó vírusellenôr programot is.
De nem esik túlzásokba a törvény keze, amikor bűnözôket keres a Hálózaton? Az Electronic Frontier Foundation jórészt egy kormányzati támogatású rajtaütés-sorozatra való reakcióként jött létre, melyet egy állítólagos "hacker" csapat ellen folytattak. A razziák csaknem tönkretették anyagilag az egyik játékgyártó céget (melyrôl egyébként soha nem derült ki, hogy köze lenne a vádlottakhoz), amikor az állami szervek elkobozták a számítógépeit és nem voltak hajlandóak visszaadni. Egy másik állítólagos tettes ellen emelt vád összeomlott a bíróság elôtt, mert az ügyvéd bebizonyította, hogy az a "szabadalmilag védett" és feltehetôen lopott információ, amit a vádlott egy elektronikus hírlevélben közzétett, valójában egy ingyenes 800-as telefonszámon át is megkérhetô 13 dollárért -- ugyanattól a telefontársaságtól, ahonnan az adatokat lehívták.
12.8 SZT
Az IRC-vel kapcsolatos beszélgetések az alt.irc newsgroupban folynak.
A Darren Reed által írt "A Discussion on Computer Network Conferencing" (1992. május) c. tanulmány megvilágítja az elméleti hátterét annak a kérdésnek, hogy az IRC miért is olyan " Klassz Dolog". Ez az anyag ftp-vel tölthetô le a nic.ddn.mil géprôl az rfc nevű alkönyvtárból, rfc1324.txt néven.
Scott Goehring minden pénteken közzétesz egy listát a MUD-okról és más hasonló játékokról, s a telnet hívószámaikról a rec.games.mud.announce nevű hírcsoportban. Van még pár newsgroup, ami az egyes MUD fajtákkal foglalkozik, pl. a rec.games.mud.social, a rec.games.mud.adventure, a rec.games.mud.tiny, a rec.games.mud.diku és a rec.games.mud.lp.
A Morris-féle "worm" program Internetre gyakorolt hatásáról egy jó áttekintést ad a U.S. General Accounting Office által kiadott "Virus Highlights Need for Improved Internet Management" című anyag (1989 június). Errôl az ftp-vel elérhetô cert.sei.cmu.edu nevű gép pub/virus-l/docs alkönyvtárából tudsz szerezni egy másolatot. A file neve gao_rpt.
Clifford Stoll a "The Cuckoo's Egg: Tracking a Spy through the Maze of Computer Espionage" (Doubleday, 1989) könyvében leírja az Internet működését és azt, hogy hogyan derített fel egy csoport német kalózt, akiket a KGB fizetett.
Az e-mail levelek titkosságának megôrzésével kapcsolatos tudnivalók az ftp.eff.org gép pub/Net_info/EFF_Net_Guide/Updates alkönyvtára alól tölthetôk le anonymous ftp-vel; a netupdate.003 állományt kell keresni. [A magyar Nagy Internet kalauz 2.3-as változatában ez a file a hunupdat.03 nevű aktualizálás -- a ford.]
Előző fejezet Következő fejezet