11. fejezet: A világ hírei
11.1 Clarinet: Associated Press, Miss Manners és Dilbert
A Usenet "hírcsoportok" neve elég félrevezetô. Lehet, hogy érdekes, informatív és tanulságos anyagokat közölnek, de ezek gyakran nem "hírek", legalábbis nem abban az értelemben, ahogy az emberek többsége használja ezt a szót. Ám van több információforrás is a Hálózaton, melyek valódi híreket vagy sporthíreket közölnek.
Az egyik legnagyobb ezek közül a Clarinet, egy cég Cupertinoban (California). Ez a Usenet rendszeren terjeszt hírügynökségi jelentéseket és tudósításokat, továbbá számítástechnikai témájú híreket, sôt még Dilbert képregény-sorozatát is.
Mivel a Clarinet pénzt kér a szolgáltatásaiért, nem minden Usenet gépen találhatók meg ezek az anyagok. Ahol viszont megvannak Usenet hírcsoportok formájában, ott a nevük a "clari." szóval kezdôdik. Mint a többi Usenet kategóriánál, ezeknél is egy szélesebb témára utaló szóval folytatódik a név, majd egy szűkebb témakör rövidítésével fejezôdik be. Vannak közöttük üzleti híreket hordozó csoportok (clari.biz); általános hazai és külföldi hírcsoportok, politika, meg ilyesmi (clari.news); sporthírek (clari.sports); Mike Royko, Miss Manners és mások rovatai (clari.feature); és a NewsBytes számítástechnikai és telekommunikációs témájú jelentései (clari.nb). Mivel a Clarinet eredetileg Kanadából indult, van egy külön csoport a clari.canada kategória alatt. A clari.nb hírcsoportokat számítógép típusok szerint osztották tovább (pl. clari.nb.apple).
A Clarinet hírcsoportok anyagát egész nap folyamatosan aktualizálják. Még néhány "különszám" newsgroup is van, melyeken a szenzációs híreket teszik közzé: a clari.news.bulletin és a clari.news.urgent. A Clarinet új hírcsoportokat is létrehoz olyan aktuális témákhoz, melyek hosszabb ideig a figyelem középpontjában maradnak (mint a nagy természeti katasztrófák, politikai hatalomátvételek nagyobb országokban, és más hasonlók).
Idônként fogsz olyan cikkeket is találni a clari hírcsoportok között, amelyek látszólag nem jó helyen vannak. Ennek a magyarázata abban van, ahogyan a hírügynökség dolgozik. Az A.P. hárombetűs kódokat használ arra, hogy a híreit szétossza a különbözô napilapok és rádióállomások között, melyek az ügyfelei többségét jelentik, és a határidô szorításában dolgozó szerkesztôk idônként rossz kódot ütnek be.
11.2 További hírek a Hálózatról
A világon egyre több napilap készít online kiadásokat is World-Wide Web formátumban. Ezekben általában nemcsak az aktuális hírek és sportesemények beszámolói olvashatók, hanem "színes hírek" és különbözô rovatok is vannak, sôt -- egyre nagyobb számban -- hirdetések is (hát, valahogy fedezni kell a költségeiket).
Az egyik legelsô újság, ami napi frissítésű online kiadással jelentkezett, a Charlotte News and Observer (North Carolina) volt, ami a http://www.nando.net címen érhetô el. Többek között a világ fontosabb hírei, sporthírek és North Carolina állammal kapcsolatos érdekességek olvashatók a lapban.
Az ember elvárná, hogy a kaliforniai Szilícium Völgy központjában megjelenô San Jose Mercury News is rendelkezik online kiadással, és tényleg; elérhetô a http://www.sjmercury.com lapon. Napi hírek és sporthírek, valamint különbözô egyéb anyagok, érdekességek találhatók itt, melyek a nyomtatott kiadásba esetleg nem is kerültek bele. A Mercury News egy fizetôs szolgáltatást is kínál, ahol az általad megadott kulcsszavakat tartalmazó cikkeket és apróhirdetéseket e-mailben elküldik közvetlenül a postafiókodba.
A London Telegraph "Electronic Telegraph" nevű szolgáltatása hasonló híreket terjeszt, de természetesen inkább brit szemszögbôl tálalva ôket. A WWW cím: http://www.telegraph.co.uk. Regisztráltatnod kell magad, de maga a rendszer használata ingyenes.
A Time magazin is online van már, a http://www.timeinc.com címen. Amellett, hogy a hírek és cikkek szövegét közzéteszik, ezen a Web szerveren keresztül a hírekkel kapcsolatos online konferenciákban is részt lehet venni.
11.3 A világ ma: Belorussziától Brazíliáig
Az Open Media Research Institute (korábban Radio Free Europe és Radio Liberty) napi hírösszefoglalókat készít Kelet-Európáról és a volt Szovjetunió országairól. Ha szeretnéd ezt megkapni e-mailben, küldj egy levelet az alábbi címre:
listserv@ubvm.cc.buffalo.edu
A "subject:" sort hagyd üresen és a levélbe írd ezt:subscribe omri-l Saját_Név
A Voice of America (egy külföldre sugárzó állami rádióállomás) a hírei angol nyelvű változatának szövegét kínálja gopher és anonymous ftp szerverrôl. Az elôbbihez ezt a címet kell hívni a gopherrel:gopher.voa.gov
Az utóbbi címe:ftp.voa.gov
Napi hírek Brazíliából (portugál nyelven) a University of Sao Paulo rendszerén érhetôk el. Hívd fel anonymous ftp-vel az alábbi címet:uspif.if.usp.br
A cd paranccsal válts át a whois directory-ra. A hírösszefoglalók ilyen nevű állományokban vannak: NEWS.23OCT92;1. Ha le akarod tölteni ôket, akkor hagyd el a pontosvesszôt és az 1-es számot a végérôl és ne írj semmit nagybetűvel. Például:get news.23oct92
11.4 SZT
Steve Outing egy katalógust tart naprakészen az online szolgáltatást is nyújtó újságokról és elérésük módjáról. Ezen a címen találod:
http://www.mediainfo.com/edpub
A Useneten a clari.net.newusers newsgroup alatt lehet néhány cikket olvasni a Clarinet szolgáltatásról és arról, hogy milyen módon tudsz az érdeklôdési körödnek megfelelô híreket találni benne.Ha szeretnéd megvitatni az újságok és a hírszolgáltatók jövôjét az új elektronikus médium elterjedése után, akkor iratkozz fel az online-news nevű levelezô listára. Küldj egy
Subscribe online-news Saját_Név
tartalmú levelet a majordomo@marketplace.com címre.Az alt.radio.networks.npr Usenet newsgroup közöl összefoglalókat az NPR hírműsorokról, mint amilyen az "All Things Considered". Ebben a hírcsoportban beszélgetni is lehet az NPR rádióhálózat műsorairól, műsorvezetôirôl és egyéb témákról.
Egy sor újság, televíziós csatorna és hálózat, s más egyéb hírközlô intézmény manapság már Internet e-mail címek megadásával arra bátorítja az olvasóit és nézôit, hogy azok elektronikus úton kommunikáljanak velük. Ilyen postafiókokat tartanak fenn a legnagyobb világlapok (mint a londoni Times) és a legkisebb egyetemi rádióállomások is. Ezek a "média-címek" anonymous ftp-vel vagy ncftp-vel az ftp.std.com géprôl, a /periodicals/middlesex-news alkönyvtár alól tölthetôk le. A "medialist" nevű állományt kell lehozni.
Előző fejezet Következő fejezet