7. fejezet: Az FTP
7.1 Több tonnányi file
Több száz, Internetbe bekötött gépen vannak nyilvánosan elérhetô file-gyűjtemények vagy archívumok. Az itt található állományok nagy része ingyen vagy olcsón használható, ún. "shareware" program, szinte minden géptípushoz. Ha szeretnél egy új kommunikációs programot az IBM PC gépedre vagy szívesen játszanál egy új játékot az Amigán, biztosan találsz ilyet a Hálózaton.
De vannak szöveges dokumentumokból álló könyvtárak is. Ha szükséged van egy példányra az USA Legfelsôbb Bíróságának legújabb határozatából, azt is megtalálod a Hálózaton. Olyan történelmi dokumentumok másolata, mint a Magna Carta vagy a Függetlenségi Nyilatkozat, szintén a tiéd lehet, csak kérni kell, akárcsak Lenin egyik táviratának fordítása, melyben elrendeli a lázadó parasztok kivégzését. Rá lehet még bukkanni rockszámok szövegeire, versekre, vagy akár a "Lost in Space" sorozat összes epizódjának cselekményét ismertetô összefoglalókra is. Továbbá találhatsz hatalmas és részletes leírásokat mindenrôl, amit esetleg tudni szeretnél magáról a Hálózatról.
Elôször megnézzük, hogy hogyan lehet ezekhez az állományokhoz hozzájutni, majd megmutatjuk, hogy hol tartják ôket. Egyre nagyobb számban hozzáférhetôk a gopherrel vagy a World-Wide Web segítségével is (a gopherrôl lásd a 8. fejezetet, a Web-rôl pedig a 9. fejezetet). Ennek ellenére még mindig érdemes megtanulni az állományok hálózatról való letöltésének hagyományos módját: a "file-transfer protokol"-t, vagyis az FTP-t, mert még sok olyan állomány van, amelyet csak ftp-vel elérhetô archívumokban tárolnak.
Az ftp használata ugyanolyan könnyen elkezdhetô, mint a telnet programé. A szolgáltató géped parancssoránál írd be:
ftp gép.név
és nyomd meg az Entert. A "gép.név" annak az ftp szolgáltatónak a neve, amit el szeretnél érni. Az egyik fontos különbség a telnet és az ftp program között, hogy illetlenségnek számít a legtöbb ftp szolgáltató géphez kapcsolódni az adott helyen érvényes csúcsidô alatt (általában helyi idô szerint de. 6 és du. 6 között). Ez azért van, mert az állományok átvitele jelentôs számítógépes teljesítményt foglal le, amire napközben valószínűleg szükség van az illetô számítógép fô feladatának ellátásához. De azért van néhány ftp szolgáltatás, ami napi 24 órában használható. Ezeket a 7.6 fejezetben található listán külön megjelöltük.
7.2 A barátod: archie
Na, és hogyan lehet megtalálni azt a file-t, amit szeretnél?
Egy pár évvel ezelôttig ez még egy elég fájdalmas folyamat volt -- nem létezett valamiféle központi nyilvántartás, ami megmondta volna, hogy egy adott állományt hol tárolnak a Hálózaton. Ki akar több száz file archívumot átbogarászni, hogy megkeressen bennük valamit?
Alan Emtage, Bill Heelan és Peter Deutsch, a montreali McGill University hallgatói ugyanezt a kérdést tették fel. De nemcsak kérdeztek, hanem tettek is valamit.
Készítettek egy nyilvántartó rendszert, ami az archie nevet kapta. Ez a program rendszeresen felhívja ezeket a file archívumokat és kideríti, hogy mit lehet ott találni. Másrészt, ha valaki hozzákapcsolódik az archie adatbázishoz és beír egy file-nevet, akkor megtudhatja tôle, hogy az hol érhetô el a Hálózaton. Az archie jelenleg csaknem 1,000 file archívumot katalogizál az egész világon.
Most már három módja is van annak, hogy az archie-val megkeress valamit; a telnet, egy archie kliens program a saját gépeden, vagy az e-mail. Mind a három esetben megadhatod a keresett file teljes nevét vagy annak egy részletét, és a program visszaadja a hálózati lelôhelyét.
Ha tudod a telnetet használni, akkor felhívhatod valamelyik címet ezek közül: archie.univie.ac.at, archie.mcgill.ca, archie.sura.net, archie.unl.edu, archie.ans.net, vagy archie.rutgers.edu. A belépéskor azonosítónak az
archie
szót írd be, majd nyomd meg az Entert. Amikor beléptél a rendszerbe, akkor a legfontosabb parancs a "prog", amit így kell használni:prog file-név
ahol a "file-név" a keresett program vagy egyéb file neve. Ha bizonytalan vagy a file teljes nevében, akkor próbáld meg beírni annak egy jellemzô részletét. Például a "PKZIP" név megtalálja a "PKZIP204.EXE" programot. A rendszer nem támogatja a DOS vagy a Unix joker karaktereit. Ha azt kéred az archie-tól, hogy keresse a "PKZIP*" állományt, akkor közli veled, hogy semmit nem talált ezen a néven. Továbbá, jó észben tartani, hogy a file nemcsak programot jelenthet -- lehet az egy szöveges dokumentum is. Ebbôl az következik, hogy az archie felhasználható a hálózaton található mindenféle állomány megkeresésére, mondjuk a Beatles együttessel kapcsolatban; legyen az számítógépes program, szöveg, vagy kép.Több hálózati szolgáltató gépen van már olyan archie segédprogram, ami felveszi a kérésedet és továbbítja azt a legközelebbi archie adatbázishoz -- kérdezd meg a rendszergazdádat, hogy online elérhetô-e ilyen nálatok. Ezek a "kliens" programok látszólag sokkal gyorsabban tudják produkálni a kért információt, mint maga a tényleges archie rendszer! Ha van a szolgáltató gépeden ilyen, akkor a parancssornál írd be:
archie -s file-név
ahol a "file-név" annak a programnak vagy dokumentumnak a neve, amit keresel, majd nyomd meg az Entert. Az -s opció azt jelzi, hogy a program hagyja figyelmen kívül, hogy kis- vagy nagybetűs a név és a részleges illeszkedést is találatnak tekintse. Valójában jobb, ha inkább ezt írod be:archie -s file-név | more
mert ez minden képernyônél megállítja a listát (ez akkor hasznos, ha sok gépen is megvan a keresett file). Vagy megnyithatsz egy file-t is a saját gépeden a programod naplózó funkciójával a lista elmentésére.A harmadik módszer azok számára, akiknek a fenti megoldások nem használhatók, az e-mail útján való keresés.
Küldj egy levelet az archie@quiche.cs.mcgill.ca címre. A "subject" sort üresen hagyhatod. A levélbe ezt a parancsot írd:
prog file-név
ahol a "file-név" a keresett file neve. Egyszerre több állományt is kerestethetsz az archie-val úgy, hogy a "prog" után, ugyanabban a sorban felsorolod ôket, így:prog file1 file2 file3
Néhány órán belül az archie visszaküld egy levelet a megfelelô archívumok listájával.Mind a három módszernél, amennyiben létezik olyan rendszer, melyen a keresett file megtalálható, egy ilyen kinézetű választ fogsz kapni:
--------------------------------------------------------------------------- Host sumex-aim.stanford.edu Location: /info-mac/comm FILE -rw-r--r-- 258256 Feb 15 17:07 zterm-09.hqx Location: /info-mac/misc FILE -rw-r--r-- 7490 Sep 12 1991 zterm-sys7-color-icons.hqx ---------------------------------------------------------------------------Nagy az esély rá, hogy jó néhány, hasonló kinézetű találatot kapsz válaszként egy-egy programról. A "Host" annak a gépnek a neve, ahol a file megtalálható. A "Location" azt mutatja, hogy melyik alkönyvtárba kell benézned, ha belépsz erre a gépre. A fura kinézetű "r", "w" és kötôjel sorozatokat egyelôre nyugodtan figyelmen kívül hagyhatod. Ezután jön a file vagy alkönyvtár mérete byte-ban, a feltöltési vagy létrehozási dátum, és a file neve.
7.3 A file-ok letöltése
Most pedig szeretnél hozzájutni a file-hoz.
Feltételezzük, hogy a szolgáltató gépeden van ftp. A kapcsolat felvétele hasonló a telnethez, írd be:
ftp sumex-aim.stanford.edu
(vagy annak a gépnek a nevét, amit el szeretnél érni). Nyomd meg az Entert. Ha a kapcsolat létrejön, akkor ezt látod:
--------------------------------------------------------------------------- Connected to sumex-aim.stanford.edu. 220 SUMEX-AIM FTP server (Ver.4.196 Mon Jan 13 13:52:23 PST 1992) ready Name (sumex-aim.stanford.edu:adamg): ---------------------------------------------------------------------------Ha nem jelenne meg semmi egy-két percig, akkor üsd le a Ctrl/C gombot, hogy visszatérj a szolgáltató géped parancssorához. De, ha minden sikerült, akkor most írd be ezt:
anonymous
és nyomd meg az Entert. Nagyon sok helyen fogsz találkozni a Hálózaton az "anonymous ftp" kifejezéssel. Ez a szolgáltatás tulajdonképpen innen kapta a nevét: nem kell ugyanis megadnod az archívumot tároló gépnek a valódi nevedet. Ennek a megoldásnak a következô az oka: egyrészt a gépeket úgy állították be, hogy bárki hozzá tudjon férni egyes nyilvános állományokhoz, másrészt azok az emberek, akiknek saját azonosítójuk van az illetô gépen, azzal is be tudnak lépni, s így elérik a saját, személyes állományaikat. Ezután a rendszer megkérdezi a jelszót. A jelszónak ilyenkor az e-mail címedet add meg. Erre a következôk jelennek meg:
--------------------------------------------------------------------------- 230 Guest connection accepted. Restrictions apply. Remote system type is UNIX. Using binary mode to transfer files. ftp> ---------------------------------------------------------------------------Most add ki az
ls
parancsot és nyomd meg az Entert. Valami ilyen szörnyűséget fogsz látni:
--------------------------------------------------------------------------- 200 PORT command successful. 150 Opening ASCII mode data connection for /bin/ls. total 2636 -rw-rw-r-- 1 0 31 4444 Mar 3 11:34 README.POSTING dr-xr-xr-x 2 0 1 512 Nov 8 11:06 bin -rw-r--r-- 1 0 0 11030960 Apr 2 14:06 core dr--r--r-- 2 0 1 512 Nov 8 11:06 etc drwxrwsr-x 5 13 22 512 Mar 19 12:27 imap drwxr-xr-x 25 1016 31 512 Apr 4 02:15 info-mac drwxr-x--- 2 0 31 1024 Apr 5 15:38 pid drwxrwsr-x 13 0 20 1024 Mar 27 14:03 pub drwxr-xr-x 2 1077 20 512 Feb 6 1989 tmycin 226 Transfer complete. ftp> ---------------------------------------------------------------------------Jaj! Azért próbáljuk meg kibogozni ezt a hieroglifát!
Elôször is: az "ls" az ftp-nek az a parancsa, amivel egy directory tartalmát ki lehet listázni (használhatod ugyan a "dir" parancsot is, ha az MS-DOS-hoz szoktál hozzá, de ezzel összezavarhatod magad, mert ha megpróbálod a "dir"-t a saját szolgáltató gépeden is használni, az ott nem fog működni; szóval valószínűleg jobb, ha megjegyzed, hogy mindig az "ls" paranccsal kérj egy directory listát, amíg online dolgozol.)
A legelsô betű minden sor elején elárulja, hogy az adott lista-elem egy directory vagy egy file. Ha az elsô karakter "d" vagy "l", akkor az egy directory, egyébként egy file.
A többi fura betű és kötôjel az ún. "flag" ("jelzô"), ami elôírja az ftp szolgáltató gépnek, hogy ki nézhet bele vagy ki változtathatja meg, ill. törölheti le az illetô állományt. Ezeket az információkat nyugodtan átugorhatod, akárcsak a sor további részét, egészen a dátum elôtti második számig. Ez a szám mutatja meg, hogy milyen nagy a file, byte-ban. Ha az adott sorban egy directory van, akkor a szám egy kicsit utal arra, hogy hány tétel van abban az alkönyvtárban -- egy 512 byte méretű directory bejegyzés viszonylag kis méretű. Ezután jön a file vagy directory feltöltésének vagy létrehozásának dátuma, s ezt követi (végre!) a neve.
Figyelj fel a lista tetején álló README.POSTING nevű állományra! A legtöbb archívumban van egy "olvass el" típusú dokumentum, ami rendszerint néhány alapvetô információt tartalmaz az illetô géprôl, az ott található információforrásokról, s arról, hogy hogyan lehet ôket használni. Szedjük le ezt a file-t, egyrészt a benne levô információért, másrészt, hogy lássuk, hogyan kell állományokat az egyik helyrôl a másikra átvinni. Az ftp> felirat után gépeld be:
get README
és nyomd meg az Entert. Tudni kell, hogy az ftp archívumok alapvetôen nem különböznek a Unix rendszerektôl: itt is fontos a kis- és nagybetű megkülönböztetése. Valami ilyesmit fogsz látni:
--------------------------------------------------------------------------- 200 PORT command successful. 150 Opening BINARY mode data connection for README (4444 bytes). 226 Transfer complete. 4444 bytes received in 1.17seconds (3.8 Kbytes/s) ---------------------------------------------------------------------------És kész is! A file most már ott van a szolgáltató gépeden az alkönyvtáradban, ahonnan esetleg letöltheted a saját számítógépedre is. Az egyszerű "get" parancs jelenti a kulcsot ahhoz, hogy egy állományt az archívum gépérôl a szolgáltatód gépére vigyél.
Ha egynél több file-t szeretnél egyszerre lehozni (mondjuk egy sor dokumentumot), akkor a "get" helyett az "mget" parancsot használd. Például:
mget *.txt
Ez minden olyan állományt letölt az adott alkönyvtárból, aminek .txt a végzôdése. Az átmásolásnál minden egyes file elôtt a program megkérdezi, hogy tényleg le akarod-e tölteni. Ennek ellenére az "mget" paranccsal sok idôt meg lehet takarítani -- nem kell mindegyik file nevét begépelni. Ha még gyorsabban akarsz dolgozni és biztos vagy benne, hogy MINDEGYIK megadott állományra szükséged van, akkor az "mget" kiadása elôtt írd be ezt:prompt
Ez lekapcsolja a biztonsági kérdést és az ftp mindegyik file-t átrántja a saját alkönyvtáradba.Még egy parancs van, amit tudni kell fejbôl. Ha egy számítógépes programot akarsz letölteni, akkor írd be elôbb:
bin
és nyomd meg az Entert. Ez közli a távoli ftp géppel és a saját szolgáltatóddal, hogy egy bináris állományt (pl. egy programot) akarsz átküldeni a hálózaton. A legtöbb ftp szolgáltató ma már a bináris formátumot használja alapértelmezésnek, de azért a biztonság kedvéért ajánlatos ezt a parancsot kiadni, hátha nem ilyen géphez kapcsolódtál.Ha directory-t akarsz váltani, akkor a
cd directory-név
parancsot add ki (a "directory-név" annak az alkönyvtárnak a neve, ahova be szeretnél jutni) és nyomd meg az Entert. Ezután kérj egy listát ebbôl a directory-ból azls
paranccsal. Ha vissza akarsz menni egy szinttel feljebb a directory struktúrában, akkor acd ..
parancsot írd be (a szóköz a "d" és az elsô pont között fontos!) és nyomd meg az Entert. Vagy ezt is használhatod:cdup
Folytasd ezt, amíg el nem érsz egy érdekes directory-hoz. A másik lehetôség, ha már elôre tudod a letölteni kívánt file pontos elérési útvonalát (mondjuk archie barátunktól), akkor a kapcsolat felépítése után egyszerűen ezt is beírhatod:get directory/aldirectory/file-név
Sok archívumban a nyilvános fogyasztásra szánt állományok egy "pub" vagy "public" alkönyvtárban vannak; néha pedig "info" directory-t is lehet találni.Csaknem minden gépen van egy "bin" ("szemetes") directory; elsô ránézésre úgy tűnik, hogy itt érdekes dolgok lehetnek kidobálva. De ez valójában a "binary" rövidítése és ez csak egy olyan hely, ahol a rendszer gazdája az ftp gép működéséhez szükséges programokat tárolja. A "lost+found" ("elveszett+megtalált") egy másik érdekesnek látszó directory, de valójában soha nincs benne semmi közérdeklôdésre számot tartó dolog.
Az elôbb már láttuk, hogy hogyan kell az archie szolgáltatást használni. Az ottani példában feltűnhetett, hogy egyes rendszergazdák kissé elgaloppírozzák magukat, amikor elnevezik az állományokat. Szerencsére van rá egy mód, hogy átnevezz egy file-t, mielôtt áthozod magadnak. Az archie példánál maradva, beírhatod ezt:
get zterm-sys7-color-icons.hqx zterm.hqx
és nyomd meg az Entert. Ahelyett, hogy egy zterm-sys7-color-icons.hqx nevű állománnyal kellene bajlódnod a továbbiakban, most már van egy egyszerű, zterm.hqx file helyette a gépeden.A fenti név végén szereplô három furcsa betű átvezet minket egy másik témához: sok számítógépes file-t tömörítenek, hogy tárolási helyet és átviteli idôt tudjanak megspórolni. Ha ezeket ténylegesen használni akarod, akkor elôbb egy kicsomagoló programot kell rajtuk átküldeni.
7.4 Fura betűk -- a file-végzôdések megfejtése
Nagyon sokféle tömörítô eljárást használnak jelenleg. Azt, hogy éppen melyiket alkalmazták, a file-név végzôdésének utolsó egy/kettô/három betűjébôl lehet megmondani. Itt van néhány a gyakoribbak közül és az is, hogy mire van szükséged az így tömörített file kicsomagolásához (ezen visszaalakító programok többsége az archie-val is felderíthetô, s utána letölthetô).
.txt vagy .TXT
Azt jelenti, hogy a file egy szöveges dokumentum és nem valami program.
.ps vagy .PS
PostScript formátumú dokumentum (ez az Adobe cég lapformátum leíró nyelve). Az ilyen file bármely PostScript képességű nyomtatón kiíratható, vagy megjeleníthetô valami nézegetôvel, mint pl. a GNU projekt GhostScript programjával.
.doc vagy .DOC
Egy másik gyakori "kiterjesztés" a dokumentumok jelzésére. Nem kell kicsomagoló hozzá, kivéve, ha ez van utána:
.Z
Ez egy Unix rendszerű tömörítést jelent. A visszaalakításhoz írd be a szolgáltatód parancssoránál:
uncompress filename.Z
és nyomd meg az Entert. Ha a file egy tömörített szöveg, akkor az alábbi paranccsal is el lehet olvasni online:zcat filename.txt.Z |more
Az u16.zip az egyik olyan MS-DOS program, amivel az ilyen formában letöltött állományokat a saját PC gépeden ki tudod csomagolni. Ennek a programnak a Macintosh gépekre írt megfelelôje MacCompress névre hallgat (használd az archie-t ezek megkeresésére).
.zip vagy .ZIP
Ez a végzôdés azt jelzi, hogy a file-t az egyik gyakori MS-DOS tömörítôvel, a PKZIP programmal nyomták össze (használd az archie-t a PKZIP204.EXE megtalálására). Sok Unix rendszeren is ki lehet zippelni az ilyen állományt egy unzip nevű programmal.
.gz
A ZIP Unix változata. A kicsomagoláshoz a
gunzip filename.gz
parancsot írd be a szolgáltatód parancssoránál.
.zoo vagy .ZOO
Unix és MS-DOS tömörítô formátum. Egy zoo nevű programot kell használni a kicsomagolásához.
.Hqx vagy .hqx
Macintosh gépek tömörített formátuma. A BinHex program szükséges hozzá.
.shar vagy .Shar
Egy másik Unix formátum. Használd az unshar programot a visszaalakításhoz.
.tar
Egy újabb Unix formátum, amit gyakran arra használnak, hogy több, összetartozó állományt csomagoljanak be egyetlen nagy file-ba. Sok Unix rendszerben van egy tar nevű program, mellyel kicsomagolhatók ezek az állományok. Egy tar file-t gyakran még a gz módszerrel is összetömörítenek, így elôször ezzel kell kicsomagolni, majd utána jöhet a tar visszaalakítása.
.sit vagy .Sit
Egy Macintosh formátum, amihez a StuffIt program kell.
.ARC
Egy további MS-DOS tömörítés, melyhez az ARC vagy az ARCE program használata szükséges.
.LHZ
Még egy MS-DOS formátum, az LHARC kell hozzá.
Néhány utolsó, figyelmeztetô megjegyzés: Nézd meg a file méretét, mielôtt letöltöd! A Hálózat többnyire fantasztikus sebességgel mozgatja az adatokat. De egy 500,000 byte hosszú file-nál, ami a szolgáltató gépedre néhány másodperc alatt átvihetô, esetleg egy-két óráig is eltarthat, amíg a saját kisgépedre letöltöd egy 2400-baud sebességű modemmel. Továbbá, a szolgáltató gépeden valószínűleg van valami korlát arra vonatkozóan, hogy mekkora állományokat tárolhatsz online egyszerre. Végül: bár nagyon valószínűtlen, hogy valaha is vírusos állományt találsz, de ha sokat akarsz letöltögetni a Hálózatról, akkor azért érdemes egy jó vírusellenôr programot beszerezni, csak a biztonság kedvéért.
7.5 A file-név összeesküvés
A rendszergazdák olyanok, mint bárki más -- megpróbálják a dolgokat egyszerűvé tenni maguknak. És amikor az ember egy billentyűzet elôtt ül egész álló nap, akkor ez azt jelenti, hogy megpróbál minden lehetôt megtenni a naponta leütendô billentyűk számának csökkentése érdekében.
Sajnos, ez a többiek életét nehezítheti meg. Már olvashattál a "bin" és a "lost+found" nevű directory-ról. Az "etc" egy további látszólag érdekes directory, amirôl azonban szintén az derül ki, hogy csak egy újabb tárolóhelye az ftp szolgáltató gép által saját célra használt állományoknak. Ismét csak semmi igazán érdekes.
Azután, ha már bejutottál a tényleges file archívumba, akkor azt fogod látni, hogy sok esetben olyan semmitmondó nevek vannak benne, mint például: V1.1-AK.TXT. A legismertebb példa erre valószínűleg az a több száz állományból álló sorozat, amit RFC néven emlegetnek; ezek olyan alapvetô technikai és szervezési információkat tartalmaznak, melyek többségére az Internet épült. Ezek az állományok sok ftp archívumban megtalálhatók, de ilyen nevek alatt: RFC101.TXT, RFC102.TXT és így tovább, ami nem sokat mond arról, hogy milyen információt tartalmazhatnak.
Szerencsére szinte minden ftp gépen van egy univerzális kulcs ("rosette-i kô"), ami segít megfejteni ezeket a hieroglifákat. A legtöbb helyen van egy README (vagy valami hasonló nevű) file, ami közli az illetô rendszerrôl a legfontosabb tudnivalókat. Azután a legtöbb alkönyvtárban vagy van egy hasonló README file, vagy van egy index állomány, amely minden file-ról tartalmaz egy rövid leírást. Ezek rendszerint a directory elsô állományai, s ezért gyakran ilyen formájúak: 00INDEX.TXT. Az ftp paranccsal érdemes áthozni ôket. Ezután akár online, akár a saját gépedre letöltve átnézheted ôket, hogy melyek is lehetnek az érdekes file-ok.
Egy másik file, amit gyakran fogsz látni, az ls-lR.Z. Ez az illetô gépen levô minden file listáját tartalmazza, de minden leírás nélkül (ez a fura név az "ls -lR" Unix parancsból származik, ami az összes alkönyvtár összes állományát kilistázza). A név végén a "Z" azt jelzi, hogy a file tömörített, vagyis a Unix compress programjának kicsomagoló funkcióját kell használnod, hogy el tudd olvasni.
S végül, vannak olyan rendszergazdák is, akik szinte élvezik, ha bonyolíthatják a dolgokat -- ôk azok, akik a végletekig kihasználják a Unixnak azt a képességét, hogy borzasztó hosszú file-nevek is létrehozhatók. Egyes ftp gépeken akár 80 karakter hosszúságú nevek is láthatók, tele nagybetűkkel, aláhúzás jelekkel és mindenféle más helyesírási akadállyal, amelyek szinte lehetetlenné teszik, hogy helyesen gépeld be a file nevét, amikor le szeretnéd tölteni. A te titkos fegyvered ilyenkor az mget parancs. Csak írd be, hogy mget, majd egy szóközt és az elsô öt vagy hat betűt a file nevébôl, amit egy csillag követ. Például így:
mget This_F*
Az ftp-t szolgáltató gép meg fogja kérdezni, hogy le akarod-e tölteni azt az állományt, aminek a neve így kezdôdik. Ha több file is hasonló néven kezdôdik, akkor néhányszor az "n" választ kell adnod, de még így is könnyebb lesz, mintha megpróbálnád lemásolni azt a nevetségesen hosszú file-nevet.
7.6 Néhány érdekes ftp helyszín
A következôkben egy listát közlünk néhány érdekesebb ftp archívumról, témák szerint csoportosítva. Mivel a Hálózaton ma már sok száz ftp hely van, ez a lista csak a felszínét mutatja mindannak, ami elérhetô. Az archie intenzív használata segít abban, hogy megtaláld a számodra szükséges állományokat.
Az egyes szolgáltatók után megadott idô a keleti-parti idôzónát (U.S. Eastern Time) jelenti, s azt mutatja, hogy mely idôszakban tekintik elfogadhatónak a rendszer felhívását.
Állatok
rtfm.mit.edu A pub/usenet/rec.pets.dogs, valamint a pub/usenet.rec.pets.cats directory-kban vannak dokumentumok a kutyákról és a cicákról. Lásd a "Könyvek" címszónál található figyelmeztetést ezzel az ftp archívummal kapcsolatban. du. 6 - de. 6
Amerikai ôslakosok
pines.hsu.edu Az IndianNet központi gépe, mely különbözô alkönyvtárakat és állományokat tartalmaz az indiánokkal és az eszkimókkal kapcsolatban, köztük szövetségi népszámlálási adatokat, kutatási jelentéseket és egy adatbázist, ami a törzseket ismerteti. A pub és az indian nevű alkönyvtárakba kell benézni.
Amiga
ftp.uu.net Amiga programok a systems/amiga directory-ban. Elérhetô 24 órán át.
wuarchive.wustl.edu Nézz be a pub/aminet alkönyvtárba. Elérhetô 24 órán át.
Atari
atari.archive.umich.edu Minden Atari file, amire valaha is szükséged lesz, az atari directory-ban található. du. 7 - de. 7
Csillagászat, űrkutatás
ames.arc.nasa.gov A világűrrôl és a NASA űrkutatási programja történetérôl szóló szöveges állományok találhatók a pub/SPACE alkönyvtárban. A pub/GIF és a pub/SPACE/GIF directory alatt csillagászati és NASA témájú GIF file-okat találhatsz, köztük fényképeket a bolygókról, a holdakról és más csillagászati objektumokról. du. 9 - de. 9
Fényképezés
ftp.nevada.edu A pub/photo directory tartalmazza a Photolog eddigi számait, mely a fényképezéssel kapcsolatos hírek online gyűjteménye.
Filmismertetôk
lcs.mit.edu Nézz be a movie-reviews alkönyvtárba. du. 6 - de. 6
FTP
iraun1.ira.uka.de Ezt az archívumot a németországi University of Karlsruhe számítógépes tanszéke üzemelteti, s itt különbözô listák vannak az anonymous ftp archívumokról az egész világra (az anon.ftp.sites directory-ban), ill. csak Németországra (anon.ftp.sites.DE) vonatkozóan. déli 12 - hajnali 2
ftp.netcom.com A pub/profiles alkönyvtárban vannak listák az ftp szolgáltatókról.
Gazdaság
neeedc.umesbs.maine.edu A Federal Reserve Bank of Boston használja ezt az archívumot (igen, három "e" van a "neeedc" szóban), hogy mindenféle adatot helyezzen itt el New England gazdasági helyzetével kapcsolatban. Sok file-ban 20 vagy még annál is több évre visszamenôen vannak adatok, rendszerint olyan formátumban, amelyek könnyen átrakhatók valami táblázat- vagy adatbáziskezelô programba. Az frbb directory-ba nézz be. du. 6 - de. 6
town.hall.org Az edgar nevű alkönyvtárban látható egy gyűjtemény kezdete. Ennek az a célja, hogy elérhetôvé tegye azokat az éves jelentéseket és egyéb adatokat, amiket az állami vállalatoknak be kell nyújtaniuk a "Securities and Exchange Commission" számára. Az other/fed directory pedig különbözô statisztikákat tartalmaz a Federal Reserve Board anyagából.
Hongkong
nok.lcs.mit.edu A pub/hongkong/HKPA directory alatt GIF képek érhetôk el hongkongi popsztárokról, épületekrôl és tájképekrôl. du. 6 - de. 6
Idôjárás
wuarchive.wustl.edu A /multimedia/images/wx directory alatt GIF formátumú idôjárási felvételek vannak Észak-Amerikáról. A képeket óránként aktualizálják, s ilyen formájú neveket kapnak: CV100222. Az elsô két betű a file típusát jelzi: a CV például azt jelenti, hogy egy idôjárási műhold által látható fényben készített fényképrôl van szó. A CI jelű képek hasonlóak, csak ezek infravörös sávban készültek. Mind a két típus fekete-fehér. Az SA kezdetű állományok színes radarképek az USA-ról, melyek a komolyabb idôjárási változásokat mutatják, valamint a frontokat és a hômérsékleteket a nagyobb városok felett. A file nevében levô számok jelzik azt a dátumot és idôt (GMT szerint -- ez öt órával az EST elôtt van), amikor a kép készült; az elsô két szám jelenti a hónapot, a következô kettô a napot, az utolsó kettô az órát. A WXKEY.GIF file elmagyarázza az SA képeknél használt szimbólumok jelentését.
Internet
ftp.eff.org A pub/Net_info directory alatt van egy sor alkönyvtár, melyekben különbözô Internet útmutatók és információs anyagok találhatók, beleértve az "EFF's Guide to the Internet" legfrissebb verzióját is. Elérhetô 24 órán át.
nic.ddn.mil Az internet-drafts directory az Internetrôl tartalmaz információkat, míg az scc alkönyvtárban a hálózat biztonsági kérdéseivel kapcsolatban vannak hírlevelek. du. 6 - de. 6
Irodalom
nptn.org A pub/e.texts/gutenberg/etext91 és az etext92 nevű alkönyvtárak alatt Ezópus fabulái, Lewis Carroll könyvei és egy sor más irodalmi mű, valamint a Book of Mormon szövege található. Elérhetô 24 órán át.
world.std.com Az obi nevű directory-ban mindenféle szöveges anyag van, az online meséktôl kezdve a hirosimai túlélôk beszámolójáig. du. 6 - de. 6
Jog
info.umd.edu Az USA Legfelsôbb Bíróságának döntései 1989-tôl mostanáig az info/Government/US/SupremeCt directory alatt. Minden ülésszak anyaga külön alkönyvtárban van (pl. term1992). Töltsd le a README és az Index állományokat, mert ezek segítenek kiigazodni az ügyiratszámok között. du. 6 - de. 6
ftp.uu.net Legfelsôbb bírósági határozatok a court-opinions alkönyvtárban. Érdemes letöltened az index file-t, mert ebbôl kiderül, hogy melyik file-szám melyik névhez tartozik. A határozatok csak WordPerfect és Atex formátumban állnak rendelkezésre. Elérhetô 24 órán át.
Képek
wuarchive.wustl.edu A graphics/gif directory több száz GIF formátumú fényképet és rajzot tartalmaz, képregényektôl gépkocsikig, űrfelvételektôl rocksztárokig. Ezek alkönyvtárak hosszú sora alatt vannak elrendezve.
Kormányzat
ncsuvm.cc.ncsu.edu A SENATE directory bibliográfiai adatokat tartalmaz az USA Szenátus dokumentumairól és meghallgatásairól több régebbi Kongresszussal kapcsolatban. Hozd le a README.DOS9111 állományt, mert abból kiderül a rejtélyes file-nevek jelentése. du. 6 - de. 6
nptn.org A General Accounting Office a Kongresszus egyik vizsgálóbizottsága. A pub/e.texts/gao.reports directory tartalma egy kísérlet arra, hogy az ügynökség ftp útján is terjessze a jelentéseit. Elérhetô 24 órán át.
info.umd.edu Az info/Government/US/Whitehouse alkönyvtárban a Clinton adminisztráció sajtóközleményeinek és egyéb dokumentumainak másolatait helyezték el. du. 6 - de. 6
leginfo.public.ca.gov Ez a gyűjtôhelye California állam kormányzata törvényhozási évkönyveinek, törvényjavaslatainak és egyéb információs anyagainak. Elérhetô 24 órán át.
whitehouse.gov Itt találhatsz másolatokat az elnöki hivatallal kapcsolatos írásokról, sajtótájékoztatók jegyzôkönyveirôl és hasonló információs anyagokról. Elérhetô 24 órán át.
Lásd még a "Jog" címszó alatt is.
Könyvek
rtfm.mit.edu A pub/usenet/rec.arts.books directory tartalmaz ajánlott olvasnivalókat különbözô szerzôktôl, valamint ajánlott könyvesboltok listáit több városban. Sajnos ebben az archívumban hihetetlenül hosszú file-neveket használnak -- olyan hosszúak, hogy akár a képernyôdrôl is lelógnak, ha MS-DOS vagy más hasonló gépen dolgozol. Ezért, még ha csak egyetlen állományt akarsz is letölteni, akkor is valószínűleg érdemesebb az mget parancsot használni a get helyett. Ezzel a módszerrel a program megkérdezi minden egyes állománynál, hogy akarod-e; mert egyébként csak csalódások fognak érni, amikor a rendszer újra és újra azt közli veled, hogy a kért file nem létezik (mert esetleg lehagytad a nevének a végét a képernyôszélesség probléma miatt). du. 6 - de. 6
mrcnext.cso.uiuc.edu A Project Gutenberg nevű kezdeményezés célja az, hogy a papírra írt szövegeket elektronikus formátumba tegye át. Már most is több mint 100 mű érhetô el, Lewis Carroltól kezdve Mark Twainig; a "A Tale of Two Cities"-tôl a "Son of Tarzan"-ig. Nézz be az /etext/etext92 és /etext/etext93 nevű alkönyvtárakba. du. 6 - de. 9
Könyvtárak
ftp.unt.edu A library nevű directory több listát is tartalmaz a Hálózaton elérhetô számítógépesített könyvtári katalógusokról.
Macintosh
sumex-aim.stanford.edu Ez a fô gyűjtôhelye a Macintosh szoftvereknek. Belépés után kapcsolj át az info-mac directory-ra, melyben alkönyvtárak hosszú sorát láthatod, szinte minden free- és shareware Mac programmal, amire valaha is szükséged lehet. du. 9 - de. 9
ftp.uu.net Sok Macintosh program van a systems/mac/simtel20 nevű directory alatt. Elérhetô 24 órán át.
MS-DOS
wuarchive.wustl.edu Itt van a világ egyik legnagyobb MS-DOS szoftvergyűjteménye. A file-okat valójában a U.S. Army's White Sands Missile Range számítógépérôl másolják vagy "tükrözik" erre a gépre (mert az egy teljesen érthetetlen ftp programot használ). Az archívumban vannak nagy Macintosh, Windows, Atari, Amiga, Unix, OS9, CP/M és Apple II programgyűjtemények is. Nézz be a mirrors és systems alkönyvtárakba. A gif nevű directory nagy számban tartalmaz GIF formátumú képállományokat. Elérhetô 24 órán át.
ftp.uu.net MS-DOS programokat és egyéb állományokat a systems/msdos/simtel20 directory alatt érdemes keresni. Elérhetô 24 órán át.
Science-fiction
elbereth.rutgers.edu A pub/sfl directory alatt megtalálhatod a különbözô sci-fi televíziós sorozatok cselekményének leírásait, köztük a Star Trek teljes anyagát (nemcsak az eredeti és a Next Generation c. sorozatokét, de a képregény változatét is), valamint a Lost in Space, a Battlestar Galactica, a Twilight Zone, a Prisoner és a Doctor Who történeteket is. Vannak továbbá listák különbözô sci-fi témájú dolgokról és egy online science-fiction magazin is. du. 6 - de. 6
Shakespeare
atari.archive.umich.edu A shakespeare directory tartalmazza a Mester legtöbb művét. Egy sor más helyen is megtalálhatók a munkái, de többnyire egyetlen óriási file formájában. Ez az archívum viszont különbözô kategóriákba osztva szolgáltatja ôket (komédiák, versek, történelmi drámák stb.), így az egyes színművek vagy szonettek külön is letölthetôk.
Szakácsművészet
wuarchive.wustl.edu Receptek és receptgyűjtemények találhatók a usenet/rec.food.cooking/recipes directory alatt.
gatekeeper.dec.com Receptek vannak a pub/recipes alkönyvtárban.
Számítógépes erkölcs
ftp.eff.org Az Electronic Frontier Foundation otthona. A cd paranccsal a pub directory-ba kell menni, s ott az EFF, SJG és CPSR alkönyvtárakban találhatók dokumentumok az EFF-rôl és különbözô ügyekrôl a Hálózattal, az etikával és a joggal kapcsolatban. Elérhetô 24 órán át.
Szex
rtfm.mit.edu Kukucskálj be a pub/usenet/alt.sex és a pub/usenet/alt.sex.wizards alkönyvtárakba, ahol a szex minden fajtájával kapcsolatban vannak írások. Lásd a "Könyvek" címszónál található figyelmeztetést ezzel az ftp archívummal kapcsolatban. du. 6 - de. 6
Televízió
coe.montana.edu A pub/TV/Guides directory tucatnyi TV sorozatról tartalmaz történeteket és egyéb információs anyagokat. Csak két anonymous ftp bejelentkezés engedélyezett egyszerre, így esetleg többször kell próbálkozni a belépéssel. du. 8 - de. 8
ftp.cs.widener.edu A pub/simpsons directory-ban több állomány van Bartról és családjáról, mint amennyire valószínűleg bárkinek szüksége lehet az életben. A pub/strek alkönyvtár az eredeti Star Trek és a Next Generation sorozatról, valamint a mozifilm változatokról tartalmaz állományokat.
Lásd még a "Science-fiction" címszó alatt.
Történelem
nptn.org Ezen a helyen egy nagy és egyre növekvô gyűjtemény van szöveges állományokból. A pub/e.texts/freedom.shrine directory fontos történelmi dokumentumok szövegét tartalmazza. Például a Magna Carta, a Declaration of Independence és az Emancipation Proclamation. Elérhetô 24 órán át.
ra.msstate.edu Mississippi állam egy elég eklektikus adatbázist tart itt fenn történelmi dokumentumokból a docs/history directory alatt. Ezek a szövegek Attila hadászati stratégiájától a vietnami katonadalokig mindenféle témával foglalkoznak. du. 6 - de. 6
seq1.loc.gov A Library of Congress számos dokumentumot kapott a hajdani szovjet kormányzattól és ezek közül sokat lefordítottak angolra. A pub/soviet.archive/text.english nevű directory alatt megtalálható például Lenin parancsa a parasztok kivégzésére, vagy Hruscsov válasza Kennedy-nek a a kubai rakétaválság idején. A pub/soviet.archive alkönyvtárban levô README file tartalmazza a dokumentumok indexét. du. 6 - de. 6
Usenet
ftp.uu.net A usenet directory alatt vannak a "frequently asked questions" ("gyakran ismételt kérdések") összeállítások, melyeket az rtfm.mit.edu géprôl másolnak ide. A communications nevű alkönyvtárban olyan programokat tárolnak, amelyekkel az MS-DOS számítógépeket használók közvetlenül tudnak a UUCP rendszerekhez kapcsolódni. Az info directory-ban az ftp-rôl és az egyes ftp archívumokról találsz információkat. Az inet nevű alkönyvtár pedig az Internetrôl tartalmaz ismereteket. Elérhetô 24 órán át.
rtfm.mit.edu Ez az archívum minden létezô "frequently asked questions" anyagot tartalmaz a Usenet hírcsoportokról a pub/usenet alkönyvtár alatt. Lásd a "Könyvek" címszónál található figyelmeztetést ezzel az ftp archívummal kapcsolatban. du. 6 - de. 6
Utazás
nic.stolaf.edu Mielôtt a következô tengerentúli utadra elindulsz, esetleg érdemes megnézni, hogy a State Department kiadott-e valamilyen útmutatót az útitervedben szereplô országokról. Ezek az útmutatók mindenfélével foglalkoznak, a hurrikánveszélytôl a polgárháborús helyezetig, és a pub/travel-advisories/advisories directory-ban vannak, országok szerint rendezve. du. 7 - de. 7
Vallás
nptn.org A pub/e.texts/religion directory alatt további alkönyvtárak vannak a Biblia és a Korán fejezeteivel és könyveivel. Elérhetô 24 órán át.
Vásárlás, fogyasztás
rtfm.mit.edu A pub/usenet/misc.consumers nevű directory áruvásárlási hitelekkel kapcsolatos dokumentumokat tartalmaz. A pub/usenet/rec.travel.air alkönyvtárban található szövegekbôl pedig megtanulható, hogy hogyan kell légitársaságoknál tárgyalni helyfoglalás ügyben, s hogy hogyan lehet a legjobb árú helyeket megszerezni. Lásd a "Könyvek" címszónál található figyelmeztetést ezzel az ftp archívummal kapcsolatban. du. 6 - de. 6
Vírusok
ftp.unt.edu Az antivirus directory-ban vannak vírusellenôr programok MS-DOS és Macintosh számítógépekhez. du. 7 - de. 7
Zene
cs.uwp.edu A pub/music directory alatt minden van, modern dalok szövegeitôl kezdve egészen a meghallgatásra ajánlott barokk zenei CD-k listájáig. Kissé különbözik a többi ftp archívumtól és ezért könnyebb benne eligazodni. A file és directory nevek baloldalt vannak, míg a jobb szélen egy rövid ismeretô látható róluk. du. 7 - de. 7
potemkin.cs.pdx.edu A Bob Dylan archívum. Interjúk, jegyzetek, életének eseményei évrôl-évre, s egy csomó minden egyéb van a pub/dylan directory-ban. du. 9 - de. 9
ftp.nevada.edu Gitár akkordok mai dalokhoz a pub/guitar directory alatt, szerzôk szerint rendezett alkönyvtárakban.
7.7 Az ncftp -- ehhez mit szólsz!
Ha szerencséd van, akkor azok az emberek, akik a szolgáltató gépedet vagy az általad használt nyilvános rendszert üzemeltetik, felraktak egy ncftp nevű programot, ami az ftp használat néhány gondját leveszi a válladról.
A kezdôknek hasznos, ha az ncftp-t használják a jó öreg ftp helyett, mert többé nem kell aggódni az "anonymous" szó betűzése miatt. A program beírja azt helyetted a kapcsolat létrejöttekor. Amikor már bent vagy, akkor a kötôjelek, "x"-ek, "r"-ek és "d"-k helyett csak az állományok és az alkönyvtárak listáit látod (az MS-DOS rendszert használók számára ez nagyon hasonlít a dir/w parancs eredményére). A program még egy nyilvántartást is csinál azokról az ftp gépekrôl, amiket az utóbbi idôben használtál, így ezeket egy listából is kiválaszthatod, s nem kell emlékezned egyes hihetetlenül bonyolult ftp nevekre.
A program elindítása -- feltételezve, hogy rajta van a szolgáltató gépen -- nagyon egyszerű. A parancssornál írd be:
ncftp gép-név
ahol a "gép-név" az elérni kívánt szolgáltató neve (azt is lehet, hogy csak az ncftp szót írod be és utána az "open" parancsot használod). Miután a kapcsolat létrejött, a megszokott ftp parancsokat adhatod ki, mint az "ls", a "get" és az "mget". A "/" jelre végzôdô dolgok a directory-k, melyekbe be lehet lépni a "cd" paranccsal; a többi letölthetô file. További hasznos ncftp parancs a "type", amivel a file átvitel elôtt beállítható annak típusa (pl. ASCII-rôl binary-ra), és a "size", mellyel a letöltés elôtt megnézhetô, hogy mekkora a file. Például asize declaration.txt
parancs megmondja, hogy milyen nagy a declaration.txt file, mielôtt lehívnád. Amikor egy "bye" paranccsal kilépsz a szolgáltató gépbôl, akkor az ncftp feljegyzi azt a directory-t, amiben utoljára voltál, s így, ha legközelebb belépsz erre a gépre, akkor automatikusan ebbe az alkönyvtárba kerülsz vissza. Ha ezt írod be:help
akkor az elolvasásra érdemes segítô szövegekrôl kapsz egy listát. Ezek segítségével még tovább növelheted a program hatékonyságát.
7.8 A Project Gutenberg -- elektronikus könyvek
A Project Gutenberg, melyet Michael Hart koordinál, egy igazán nagyratörô célt tűzött ki: több mint 10,000 könyvet és egyéb dokumentumot akarnak elektronikus formában közzétenni 2001-ig. 1993-ban a projekt keretében átlagosan havi négy könyvet tettek fel az ftp archívumukba; 1994-ben, reményeik szerint, meg tudják kétszerezni ezt az ütemet.
Az 1971-ben indult kezdeményezés már most is egy százas nagyságrendű "könyvtárat" tart fenn könyvekbôl és rövid történetekbôl, Ezópus meséi és az "Aliz Csodaországban" egyaránt elérhetô itt. Egyre nagyobb számban vannak aktuális témájú dokumentumok is, mint például a CIA "World Factbook" nevű évkönyve.
Az nptn.org gépen kívül a Project Gutenberg anyagok többek közt az mrcnext.cso.uiuc.edu címen is megtalálhatók az etext directory alatt.
7.9 Amikor valami elromlik
- Egy "host unavailable" üzenet jelenik meg.
Az ftp gép valamiért nem működik. Próbáld meg késôbb újra.
- Egy "host unknown" hibaüzenetet kapsz.
Ellenôrizd, hogy jól írtad-e be a gép nevét.
- Rosszul gépelted be az "anonymous" szót a bejelentkezéskor és a gép kér egy jelszót, ahhoz az azonosítóhoz, amit beírtál.
Csak írj be valamit és nyomd meg az Entert, s próbáld meg újra. A másik módszer, hogy az "ftp" szót használod az "anonymous" helyett. Meglepôen sok gépen ez is működik. Vagy használd az ncftp-t, ha a gépeden rajta van, és többé nem kell ezzel törôdnöd.
- Hozzákapcsolódsz egy géphez, de az azonnal megszakítja a kapcsolatot.
Próbáld újra néhány perc múlva. Ahogy az Internet egyre népszerűbb lesz, mind több és több szolgáltató gép válik túlterheltté a megnövekedett igények miatt.
7.10 SZT
Az archie bátor használata sokat segít a keresett állományok és dokumentumok megtalálásában. Az új vagy érdekes ftp archívumokról a Usenet comp.archives nevű newsgroupjában lehet értesülni. A comp.misc, a comp.sources.wanted, vagy a news.answers hírcsoportokba is érdemes benézni: itt megtalálhatók Tom Czarnik és Jon Granrose havonta közzétett listái az ftp archívumokról.
A comp.archives newsgroup az új ftp helyek mellett a már létezôkön megjelent érdekes új állományokról is hírt ad.
A Usenet comp.virus newsgroupjában lehet olyan anyagokat találni, melyekben felsorolják a vírusellenôr programokat tároló archívumokat, mindenféle számítógéphez: Amiga, MS-DOS, Macintosh, Atari stb.
A comp.sys.ibm.pc.digest és comp.sys.mac.digest hírcsoportok az új MS-DOS és Macintosh programokról közölnek információkat, továbbá terjesztik a fenti két géptípus használói által feltett kérdéseket és a rájuk adott válaszokat.
Előző fejezet Következő fejezet